Ознака: окупатор

Храброста на партизаните го поплочи патот кон македонската државност

Првите години на народноослободителната и антифашистичка борба биле особено тешки, бидејќи бугарската армија и полициски сили биле повеќебројни и подобро вооружени од првите македонски...

Македонските херои со порака и за денешницата

Денес е извесно дека борбата на соидејниците и соборците на Страшо Пинџур и Мирче Ацев, колку и да се чинеше „утопистичка“ во тоа време,...

Македонија крена востание против бугарскиот фашистички окупатор

Ниту претседателот на државата, ниту, пак, премиерот во своите обраќања по повод 11 Октомври не кажаа против кого се кренало народното востание, свесно избегнувајќи...

Зеленски: Секој окупатор кој мачи и убива ќе биде казнет, ништо...

Нападот на затворот во кој се држеле затвореници е смислено масовно убиство на украински воени затвореници, рече во своето синоќешно обраќање украинскиот претседател Володимир Зеленски. – Повеќе...

Бугарски фашистички окупатор – не е говор на омраза, туку...

Каков апсурд! Македонија, која „започнува“ преговори со Европската Унија, сојуз што идеолошки е заснован врз принципите на слободата и демократијата, ќе мора да ги...

Бугарскиот комплекс на окупатор и ослободител

Генезата на односот на супремација од страна на Бугарија кон Македонија, всушност, треба да се побара многу подлабоко, во односот на Русија кон Бугарија....