Ознака: француски предлог

Народот сам да реши дали се загрозува македонскиот идентитет

Професорот Едвард Џозеф со отворени пораки за грешката на ЕУ, на штета на Македонија, за францускиот предлог Професорот Едвард Џозеф посочува на два момента на...

Со францускиот предлог ја извлековме државата од балканскиот вртлог, порача Османи

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на прес-конференција даде отчет за сработеното во двегодишниот мандат како министер, при што се осврна на петте...

Власта апелира за уставни измени, ВМРО-ДПМНЕ не се откажува од намерата...

Претставници на власта вчера уште еднаш ги повикаа пратениците во Собранието, пред се оние од редовите на опозицијата, да ги поддржат уставните измени и...

Мицкоски: Од Договорот за добрососедство со Бугарија потекнуваат сите проблеми

Потребно е да се локализира изворот на проблемот што државата го има со Бугарија, а тоа е Договорот за добрососедство, потпишан во 2017 година, вели...

Францускиот предлог е механизам за решавање на проблемите со Македонија, според...

Имаме шанса да ги решиме проблемите со Северна Македонија, кои траат со децении, но не беа третирани сериозно, изјави бугарскиот министер за надворешни работи...

Патот на Македонија кон ЕУ ќе биде блокиран без вклучување на...

Патот на Македонија кон ЕУ ќе биде блокиран, доколку лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски својата кампања ја води со ставови против Бугарија и се...

Полскиот премиер крена глас против законот на посилниот во ЕУ што...

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија за „империјализам“ во односите со послабите земји-членки и повика на далекусежни реформи, пренесува „Ројтерс“. Полскиот премиер...

Зошто договорот помеѓу Македонија и Бугарија носи проблеми и за ЕУ?

Анализа на британски „Економист“ Изгледаше како добра вест од Западен Балкан кога Македонија на 19 јули ги отвори пристапните преговори со Европската Унија. Но радоста...

Ковачевски го смета референдумот за партиско прашање на опозицијата, Мицкоски изрази...

Прашањето за референдумот за францускиот предлог вчера тема на дискусија меѓу власта и опозицијата на собраниската седница посветена на пратенички прашања. Аргументи и противаргументи...

Ковачевски: Македонскиот јазик и идентитет се заштитени, а историските прашања се...

Преговорите за полноправно членство со ЕУ ги почнавме со целосно сочуван идентитет и македонски јазик, кои воопшто не се дел од преговарчката рамка туку...