Ознака: француски предлог

Македонските европски интеграции во средновековието

Зошто македонските граѓани се против таканаречениот „француски предлог“ за вклучување на Бугарите во нивниот устав? Македонската евроинтеграција беше заглавена во антиката околу триесетина години,...

Сите бугарски услови се во „францускиот предлог“!

Што се крие под превезот на изјавите „за брзо зачленување во ЕУ“ и зад флоскулата „отворање на прозорецот на можности“Процесот на проширување на ЕУ...

Игра на детекции

Во овој момент за прашањата околу уставните измени, грубо скицирани, постојат три можни варијанти, односно ситуации што меѓусебно се исклучуваат една со друга. Се...

Уставните измени се техничко прашање, бидејќи во Уставот веќе постои статусот...

Македонија изгуби 15 години, во пристапувањето кон НАТО, не поради лична вина, туку поради јужниот сосед. Тоа е геополитиката на името и ризикот е...

Македонија нема рок за спроведување на „францускиот предлог“, преговoрите ќе се...

Постои ескалација и зголемување на тензијата со Македонија. Во последните месеци бевме сведоци на разни дејствија кои се непријателски и неконзистентни со разбирањето и...

Француски предлог и за Косово

Во македонската јавност се презентираа информации, коментари и мислења од странски извори, но се понудија малку анализи од агол на македонските интереси Пред два дена...

Бугарско „мерси“ за францускиот предлог

Реакции по доделувањето орден за француската амбасадорка во Софија од страна на претседателот на Бугарија, Румен Радев Потврда за добрата француско-бугарска врска е неодамнешното одликување...

Народот сам да реши дали се загрозува македонскиот идентитет

Професорот Едвард Џозеф со отворени пораки за грешката на ЕУ, на штета на Македонија, за францускиот предлог Професорот Едвард Џозеф посочува на два момента на...

Со францускиот предлог ја извлековме државата од балканскиот вртлог, порача Османи

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на прес-конференција даде отчет за сработеното во двегодишниот мандат како министер, при што се осврна на петте...

Власта апелира за уставни измени, ВМРО-ДПМНЕ не се откажува од намерата...

Претставници на власта вчера уште еднаш ги повикаа пратениците во Собранието, пред се оние од редовите на опозицијата, да ги поддржат уставните измени и...