Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26117)

Продолжува победничката низа, Македонија деветти пат ќе игра на СП

Македонската репрезентација непрекинато настапува на светските и на европските шампионати од 2012 година, а од Европа таков континуитет имаат само уште селекциите на Хрватска,...

Домашните миленици не сакаат жештина

Животни За разлика од луѓето, кои можат да се оладат со потење, кучињата, мачките и птиците се ограничени во тоа. Ако нам ни е жешко,...

Изложба на фотографии на Имре Сабо

Изложба на фотографии на Имре Сабо, насловена „Цртички на животот“, ќе биде отворена во галеријата „Рудиќ“, на булевар АСНОМ 74, денеска во 20 часот. Имре...

Шест филма од современата италијанска продукција во Кинотеката

ПОЧНУВА НЕДЕЛАТА НА ИТАЛИЈАНСКИОТ ФИЛМ „ПРОМЕНИ“ Во Кинотеката на Македонија во Скопје од 13 до 18 мај ќе се одржи XXIV издание на Неделата на...

Шекспир глумел во драма од 1598 година

Откритие на лингвистите Вилијам Шекспир бил и актер, покрај тоа што е најголемиот драматург на сите времиња, но никој не можел со сигурност да именува...

Познатата слика „Слободата го води народот“ вратена по реставрацијата

Сликата е инспирирана од Јулската револуција од 1830 година, а жената на сликата со искинат фустан и француско знаме во раката е Маријана, францускиот...

Нови дизајнери во „Лаб дизајн маркет“

Викендов во изложбениот салон и заедница на македонски дизајнери и занаетчии „Лаб дизајн маркет“ се одржа промоција на новите дизајнери што ќе се приклучат...

Нови читања на стари теми во фокусот на МТФ „Војдан...

ПО 58. ПАТ МТФ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“ ОД 7 ДО 14 ЈУНИ ВО ПРИЛЕП Единаесет претстави во продукција на националните театри и шест претстави во придружната...

Културното наследство на Валандово и Валандовско

На просторот на денешно Валандово во античко време постоела римска населба, за што сведочат откриените римски мозаици и други археолошки материјали во разните делови...

Болки во нозете при мирување – кога треба да одите...

Непријатно пецкање, грчеви во нозете, болки во нозете под коленото при одморање... Ви звучи познато? Чувството на болки во нозете при мирување може да...