Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25930)

Кој од ЕУ е задолжен за пробни балони за подобрување...

Централноевропската петорка (Ц5) објави заедничко соопштение, во кое се наведува дека „решението е да се зачуваат каналите за комуникација со Русија“. Тоа во својата...

Осум вида овошје за губење тежина

Овошјето содржи малку калории и е богато со влакна и витамини. Покрај тоа, ви дава подолго чувство на ситост, па затоа е важно за...

Направете сами крем за беспрекорен тен

Нега и убавина Не треба да трошите многу пари на производи за нега на кожа. Можете сами да направите ефикасен лосион од природни состојки, според...

Концертен спектакл на „Профундис“ и Ирина Мурезану во Нови Сад

По успешните концерти во „Коларац“ во Белград и Македонската филхармонија во Скопје, патувачкиот омнибус на македонскиот камерен оркестар „Профундис“ и светски познатата виолинистка Ирина...

Дистанцата боли, а болката ве држи будни

Драгослав Дедовиќ, поет од Србија Српскиот поет Драгослав Дедовиќ (1963, Земун) има објавено11 книги поезија. Лириката му е препеана на повеќе јазици, неколкупати е наградуван....

Над 900 посетители дел од Патувачкото кино на „Македокс“

Исклучително успешна мисија оствари 14-то Патувачко кино на „Македокс“ оваа година. На проекциите беа присутни над 900 посетители во осумте населени места во двата...

Изложба на дела од Владимир Георгиевски во Прилеп

Изложбата „Уметничкиот свет на Владимир Георгиевски“ – дел од ретроспектива“ е отворена во ликовниот салон од ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, на која прилепчани...

„Гласови“ на Страхил Петровски во Синагогата во Ступава

Изложбата „Гласови“ (просторна инсталација) на Страхил Петровски се отвора денеска во Синагогата во Ступава, Словачка. Станува збор за циклус од дваесетина дела со огромни...

Список на 15 најдобри дестинации за патување оваа есен

Есента може да биде едно од најдобрите времиња за патување во Европа. Дестинациите може да бидат многу потивки по летото, што значи помал метеж...

„Сезона на глуварките“ на Блаже Миневски објавена на хрватски јазик

Во издание на „Тим пресс“ од Загреб Книгата раскази „Сезона на глуварките“ од Блаже Миневски излезе на хрватски јазик во издание на „Тим пресс“ од...