Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25609)

Монохроматската шминка е во тренд оваа есен

Нега и убавина Апсолутен хит оваа есен ќе биде монохроматското шминкање. Еден поглед на профилите на социјалните мрежи на водечките шминкери е доволен за да...

Норвешкиот „Затемнување“ најдобар на „Македокс“

Фестивалот на документарен филм „Македокс“ ги додели петте награди „кромид“, а во комисиите за наградите членуваа 15 интернационални професионалци од документарниот свет. Наградата „кромид“...

Македонија е земја што ја сака и цени поезијата

Почнаа „Струшките вечери на поезијата“ Со музичко-поетски перформанс на „Т’га за југ“, во изведба на бендот „Пијан славеј“, и традиционалното палење на поетскиот оган, свечено...

Македонската кирилица да се осовремени за дигитална употреба

Кога станува збор за дигиталната комуникација на кирилица, во многу случаи во Македонија се користат фонтови со бугарски или руски букви, иако ние имаме...

Ќе се забрза ли целосното прифаќање на МПЦ во православниот свет?

По решението на Рускиот синод, јавноста во Македонија со еуфорија ја поздравува оваа одлука на Руската црква. Верските аналитичари сметаат дека таа одлука има...

Прогласена криза, допрва следува анализа

По прогласената кризна состојба, надлежните уверуваат дека во следниот период ќе ги утврдат приоритетите што ќе го диктираат носењето уредби со кои треба да...

Македонци сме биле, Македонци ќе останеме

Претседателот на македонското друштво „Илинден“-Тирана, Никола Ѓурѓај, категорично тврди дека бугарските срамни обиди за побугарување на македонското малцинство во Албанија нема да поминат. Ваквите...

ЦИА во своите документи го забележува постоењето на македонското малцинство!

Документите се особено значајни ако се земат предвид последните активности на бугарската држава, која се обидува да го негира постоењето на македонското малцинство, како...

Замена на оштетените сообраќајни знаци во Скопје

Екипи на јавното претпријатие „Улици и патишта“ изминативе денови ги санираат, односно ги исправуваат оштетените и ги заменуваат со нови отстранетите сообраќајни знаци на...

Почна реконструкцијата на улицата Славка Динкова во Драчево

Почна реконструкцијата на улицата Славка Динкова во Драчево. Градежните активности ќе опфатат изведба на атмосферска канализација и целосна реконструкција на коловозот и на тротоарите,...