Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25476)

За оние што постат – ќофтиња од соја и зеленчук

Здрава храна За сите што постат пред Велигден нудиме еден предлог за вкусен оброк, ќофтиња од соја и зеленчук. Состојки: една главица кромид, едно чешне лук,...

Флота на роботски соларни косилки одржува француски лозја

Францускиот стартап „Витировер“ разви автоматизирана соларна косилка што може да се користи во лозја и во други земјоделски полиња. Овие косилки може да се...

Евтини дестинации во Европа

Туристичките агенции ги издвојуваат Романија, Бугарија, Португалија и Чешка како земји за чија посета нема да мора да потрошите премногу, а имаат грст интересни...

Растителната исхрана може да го продолжи животот

Новото истражување тврди дека подолг и поздрав живот може да се започне со исхраната, а подолу се наброени неколку докажани начини со кои можете...

Лагаш – еден од најстарите градови на светот

Занимливости Градот Лагаш, познат и како Сирпула, се наоѓа северозападно од сливот на реките Тигар и Еуфрат, денешната територија на државата Ирак. Во минатото, Лагаш...

Дронот и натаму во фокусот, француска помош за контрола на небото

Хрватска Дронот што се урна кон крајот на минатата недела во близината на студентскиот дом „Стјепан Радиќ“ во Загреб и натаму ги бранува духовите во...

Усогласеноста поздравена, компензации нема

Брисел се изјасни за нашето вклучување во санкциите против Русија Европската комисија ја поздрави усогласеноста на Македонија и на Албанија со санкциите на ЕУ против...

Пазарувањето како умешност на можното

Своевремено славниот политичар Ото фон Бизмарк, татко на обединета Германија, прв нејзин канцелар и ненадминат мајстор на политиката и на геополитиката има кажано дека...

Европските држави четири години пред војната во Украина се тркале во...

Додека на светско ниво трговијата со оружје опаднала за 4,6 отсто, европските држави ги зголемиле набавките во оваа област за 19 отсто. Европа во...

Интегрален систем заради поголема ефикасност во судските процеси

Станува збор за проект со кој по повеќе основи се олеснува (правнопроцедурално, безбедносно, финансиски) начинот на менаџирање со осомничените, обвинетите и осудените лица, односно...