Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25440)

Кашест сок што ќе ве засити

Здрава храна Веројатно понекогаш си приготвувате кашест сок за појадок, но само по 30 минути повторно сте гладни. Приготвувањето погуста напивка може да го измами...

Модните брендови сè уште промовираат сексизам

Корисничката на Тикток, Мили Лусон, покажа дека голем број модни брендови сè уште имаат сексистички етикети за перење на алиштата. Имено, повеќето од нив...

Џакарта можеби нема повеќе да биде главен град на Индонезија

Индонезија размислува за промена на главниот град, бидејќи Џакарта има нерешливи проблеми, поради што се бара ново решение. Џакарта е многу загаден и пренаселен...

Бизарни предмети што луѓето ги оставаат во хотелските соби

Работата во хотел е полна со возбудливи моменти и (не)пријатни изненадувања. Ова го потврдува и расправата на социјалната мрежа Редит, каде што хотелските работници...

Мистериозната црква на темпларите

Занимливости Црквата „Свети Вартоломеј“ е изградена во 12 век и се смета за ремек-дело на темпларската симболика, односно на средновековниот Ред на витезите темплари или...

Балканот под снег, попуштање на температурите дури за викендот

Студен бран го зафати регионот Времето во Македонија вчера, под влијание на влажна и студена воздушна маса, беше облачно и студено, со врнежи претежно од...

Пораст на платите само со пораст на продуктивноста

Новите барања на синдикатот за покачување на 18.000 денари ќе ја подигнат минималната плата на 62 отсто во однос на просечната и такво ниво...

Кои се ефектите од забраната на пластичните ќеси

Истражувачки тим на нашиот весник направи споредбена анализа за тоа какви и колкави се ефектите од забраната за продажба на пластични ќеси, која е...

Граѓаните се најдобро мерило за балансот

Директната врска меѓу граѓаните и институциите на државата е токму квалитетот на услугите на различните институции кон граѓаните. Како функционира тоа кај нас, а...

Енергијата е пред нас, но политиките ја прават надвор од дофат

Цените на струјата на големо се повеќе од четири пати поголеми од она што беа на почетокот на пандемијата на коронавирусот. Владите треба да...