Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25428)

Заминувањето на Заев, Ципрас и Бојко

Заминаа од политиката Зоран Заев, Алексис Ципрас и Бојко Борисов. Заминаа од политиката, но ќе остават трајна трага во историјата на Балканот како погребувачи...

Заевизмот, истрошена приказна за едно лажно политичко месијанство

Приказната за заевизмот и соочување со лажното политичко месијанство на еден политички лидер е со цел да ги оставиме духовите на минатото зад себе, за...

„Моторола“ работи на нов предводник со камера од 200 мегапиксели

Техно „Моторола“ подготвува нов водечки паметен телефон, кој се развива под кодното име „фронтиер“. Компанијата неодамна го претстави „еџ Х30“, а сега подготвува нов предводник,...

Брус Спрингстин е најплатениот музичар во 2021 година

Со заработка од неверојатни 590 милиони долари, Брус Спрингстин е прогласен за најплатен музичар во 2021 година. Овој податок го објави магазинот „Ролинг стоун“,...

Под Антарктикот е пронајдена колонија од 60 милиони ледени...

Во Веделово Море на Антарктикот е пронајдена колонија од 60 милиони риби. Станува збор за област со големина на Малта, која е единствен и...

Океаните никогаш во историјата не биле потопли

Океаните стануваат сѐ потопли, а нивните температури продолжуваат да растат, покажува најновото истражување објавено во Колорадо. Минатата година беа забележани највисоките температури на океаните...

Правилно пешачење за подобра кондиција и јакнење на телото

Пешачењето е една од најприфатливите и најкомплетни програми за вежбање што можете да ги примените. Освен што е лесно да се облечат патики и...

„Галантна Индија“ прв концерт во Филхармонија

Оркестарот на Филхармонијата ќе го одржи првиот концерт во вториот дел од концертната сезона, насловен „Галантна Индија“, денеска, во 20 часот. Диригент е маестро...

Излезе од печат „Македонска историска читанка“ од Иван Глигоровски

Деновиве од печат излезе новото публицистичко дело (11-то по ред) „Македонска историска читанка“, од новинарот и публицист Иван Глигоровски. Ова не е класичен наставен...

Најавата на словенечката влада сериозно ја налути Кина

Словенија Словенија стана последната мала европска земја во низата што одлучи да ги зајакне трговските врски со Тајван, пишува „Политико“. Министерството за надворешни работи на...