Ознака: Делчево

Многу поплавени куќи во Делчево, пожарникари помагаат за санирање на штетите

Во Делчево синоќа и утрово продолжи испумпувањето вода од подрумите на луѓето, како резултат на поплавите од невремето кое вчера попладне го зафати градот. Доцна...

Поплавени над 60 објекти во невремето во Делчево и околината

Невреме со пороен дожд, врнежи од град и грмежи попладнево ги зафати Делчево и околните населени места. Поројниот дожд поплави голем дел од подрумските...

Намален бројот на Бугари, муштерии на пазарот во Делчево

Втора недела по ред намален е бројот на посетители од Бугарија на градскиот пазар во Делчево. И оваа сабота како и претходната, пазарџиите се...

Во Делчево одбележани 151 година од раѓањето на патронот на градот...

Под засилена полициска безбедност, во организација на локалната самоуправа, денеска во Делчево беа одбележани 151 година од раѓањето на великанот на македонската револуционерна борба...

Младо момче од Делчево пронајдено мртво во када

Дваесет и шестгодишно момче утринава било пронајдено мртво во када во делчевското село Стамер. Од СВР Штип информираа дека по насока на обвинител неговото тело...

Во македонската аптека Бугаринот обично е дарежлив

Стотици Бугари од пограничните места патуваат во Македонија за да купуваат медикаменти што им недостасуваат во домашните аптеки, поради проблемите со снабдувањето и високите...

Ставен под контрола пожарот кај месноста Ралова Чука во Делчево

Пожарот кај месноста Ралова Чука кој денеска попладне избувна во Делчево, е ставен под контрола, соопштува МИА. Во акцијата за гаснење учествуваше екипа на Територијалната...

Паднати бандери, дрвја, откорнати покриви во невремето во Делчево, повредени нема

По синоќешното невремето кое ја зафати територијата на град Делчево, се одржа координативен состанок на Кризниот штаб на кој присуствуваа претставници на локалната самоуправа,...

Поплавени улици, домови без струја, големо невреме во Делчевско

Големо невреме денеска по 19 часот го зафати градот Делчево. Во моментот поплавени се поголем број градски улици. Делчево кратко време беше без електрична енергија,...

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други...

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба на фотонапонски централи. Како што...