Ознака: „Џонсон и Џонсон“

„Џонсон и Џонсон“ очекува 2,5 милијарди долари од продажба на вакцини...

Американскиот фармацевтски гигант „Џонсон и Џонсон“ ја зголеми годишната прогноза за профитот и потврди дека очекува приходи од 2,5 милијарди долари од продажба на...

Словенечката опозиција бара оставка од Владата поради вакцината „Џонсон и Џонсон“

Словенечката опозиција денеска побара оставка од Владата поради одлуката за вакцината „Џонсон и Џонсон“, откако 20-годишна девојка почина неодамна по примањето на оваа вакцина. Девојката...

ЕМА: Можна е поврзаност меѓу вакцината на „Џонсон и Џонсон“ и...

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска објави дека постои можна врска помеѓу случаите на венска тромбоза и вакцината на „Џонсон и Џонсон“ и препорача...

Производи на „Џонсон и Џонсон“ се повлечени од аптеки во САД

Група од синџири аптеки во САД и гигантот за малопродажба „Валмарт“ почнаа да повлекуваат одредени производи за сончање од брендот „Џонсон и Џонсон“ од...

ФДА со ново предупредување за несаканите ефекти на вакцината „Џонсон и...

Американската агенција за храна и лекови (ФДА) издаде ново предупредување за вакцината „Џонсон и Џонсон“, наведувајќи податоци кои сугерираат дека постои зголемен ризик од...

Воспаление на срцевиот мускул е можна нуспојава од вакцините на „Фајзер“...

Европската агенција за лекови (ЕМА) идентификува можна врска помеѓу ретките срцеви заболувања и вакцините против ковид-19 на „Фајзер/Бионтек“ и на „Модерна“, а препорача и...

Ќе се фрлат спорните серии oд вакцините „Џонсон и Џонсон“

Американската Управа за храна и лекови (ФДА) соопшти дека фармацевтската компанија „Џонсон и Џонсон“ ќе мора да фрли повеќе милиони дози вакцина против Ковид-19,...

Вакцината на „Џонсон и Џонсон“ се најде во слична ситуација како...

Вакцинацијата со вакцината на „Џонсон и Џонсон“ беше привремено стопирана во САД поради згрутчување на крвта кај шест лица. Добрата вест дека вакцината на...

„Џонсон и Џонсон“ почна да доставува вакцини во ЕУ

Компанијата „Џонсон и Џонсон“ започна да ги доставува своите вакцини против Ковид-19 во Европската Унија, потврди за „Ројтерс“ еден од европските претставници. Компанијата претходно планираше...

Пријавени случаи на згрутчување на крвта по вакцинирањето со „Џонсон“

Европската агенција за лекови (ЕМА) денес објави дека ја разгледува можната врска помеѓу вакцината против Ковид-19 на „Џонсон и Џонсон“ и формирањето на крвни...