Ознака: учесници

„Букстар“ носи импресивни европски имиња

Фестивалот „Букстар“, кој ќе се одржи од 3 до 5 октомври во МКЦ, во организација на „Антолог“, го објави конечниот список на учесници, кој...

По Купот на Македонија поз­на­ти се учесниците на СП

КАРАТЕ - КАДЕТИ И ЈУНИОРИ Карате-клубот Макпетрол е најуспешен на Купот на Македонија за кадети, јуниори и постари јуниори (до 21 год.), кој се одржа...

Чувај се од македонските учесници на „Евровизија“!

По големиот број разочарувачки резултати за Велика Британија на „Евровизија“ во текот на изминатата деценија, добро е да се види дека Би-би-си го заврте...

Електричните тротинети без закон, а веќе учесници во несреќи

Жена што управуваше електричен тротинет доби тешки повреди во сообраќајна несреќа со автомобил. Се поставува прашањето чија е одговорноста за несреќата и дали воопшто...

Доделени сертификатите за учесниците во проектот „Јас го сакам Кичево“

Учесниците вклучени во проектот „Јас го сакам Кичево“, што се состоеше од три активности, денес ги добија своите сертификати, како доказ дека биле активно...

Познати дел од поканетите учесници на симпозиумот во чест на Анте...

На научниот Симпозиум што во чест на великанот на македонскиот пишан збор Анте Поповски под наслов „Антево дело“, ќе се одржи во хотелот „Калин“...

Серија рекорди на рекордниот „Скопски маратон“

Вкупен победник на 15-от „Скопски атлетски маратон“, на кој настапија досега најмногу учесници, над 12.500, е Тируне од Етиопија. Адријана Поп Арсова и на...

„Скопски маратон“ по 15-ти пат и рекордни 12.500 учесници

Главни фаворити за триумф на трката, која, наместо од плоштадот, ќе почне пред Собранието, се маратонците од Кенија и од Етиопија. На денешната трка...

Рекорд на Скопскиот маратон – ќе трчаат над 11.000 учесници

Главни фаворити во двете конкуренции ќе бидат тркачите од Кенија и од Етиопија, меѓу кои за македонската спортска јавност најпозната е Гледис Бивот, победничката...

Над 500 учесници во Ролеријада годинава

Над 500 ученици од триесетина основни училишта од Скопје и од околината учествуваа на познатата „Ролер трка 2019“ што беше организирана денеска на булеварот...