Ознака: синовак

Вакцинираните со „синовак“ и „синофарм“ трета доза може да примат три...

Националниот Комитет за имунизација денеска донесе одлука со која препорачува, граѓаните кои се вакцинирани со две дози од вакцините на производителите „Синовак“ и „Синофарм“,...

Почна вакцинацијата со „Синовак“

Во вакциналните пунктови низ државата од денеска почна да се аплицира вакцината на кинескиот производител „Синовак“, откако истата ги помина сите потребни законски процедури,...

Почнува вакцинацијата со „Синовак“

Петстотини илјади дози од кинеската вакцина „Синовак“ денеска ќе бидат дистрибуирани во сите центри низ државава, со што планирано е помеѓу 10.000-15.000 дози да...

Првата пратка кинески вакцини пристигна на скопскиот аеродром

Првиот авион од вкупната пратка од 500.000 дози вакцини, што ги купивме од производителот „Синовак“, слета утрово на скопскиот аеродром, објави на социјалните мрежи,...

Кој ќe го чува мирот во европската куќа по заминувањето на...

Пост-Меркел ерата веќе почна во Брисел До германските избори има уште три месеци, но пост-Меркел ерата веќе почна во Брисел и нема да биде пријатна,...

Пристигнуваат уште половина милион кинески вакцини

Министерството за здравство соопшти дека утре на скопскиот аеродром треба да пристигнат 500 илјади вакцини од кинескиот производител „Синовак“. Според најавите, оваа пратка вакцини ќе...

Пристигна донацијата од 30.000 „Синовак“ вакцини од Турција

Денеска пристигаа 30.000 вакцини „Синовак“ како донација од Турција, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. - Уште еднаш сакам да изразам голема благодарност до Република...

СЗО ја одобри вакцината на „Синовак“ за итна употреба

Светската здравствена организација ја одобри кинеската вакцина на компанијата „Синовак“ за итна употреба. Во соопштението се наведува дека одобрувањето од страна на СЗО е...

Кинеските компании размислуваат да ги комбинираат вакцините

Кинеските производители на вакцини размислуваат да ги комбинираат своите вакцини за да ја зголемат нивната ефикасност во заштитата од ковид-19. Компаниите „Синовак“ и „Синофарм“, двата...

Вакцината на „Синовак“ е поефикасна ако временскиот интервал помеѓу дозите е...

Кинеската компанија „Синовак биотек“ соопшти дека клиничките испитувања покажале оти нивната вакцина против ковид-19 е речиси 20 проценти поефикасна, а докажано е и дека...