Ознака: руската

Бајден во невозможна мисија

Наместо забрана, ограничување на цената на руската нафта Американскиот претседател Џо Бајден е под притисок на своите економски советници, кои сѐ поизразено ја споделуваат својата...

На Америка ѝ е полесно, но што ќе прави Европа?

Прашањето за алтернативна набавка на енергенти сѐ уште не се симнува од дневниот ред на Европа. И денес тоа прашање високо котира на агендата...

Ослободувањето кризни резерви недоволно за да ја замени руската нафта

Државите што се меѓу најголемите потрошувачи на нафта ослободија речиси 63 милиони барели од кризните резерви, но поради тоа што светската дневна потрошувачка изнесува...

Западот се обидува да ја потчини Руската Федерација на својата диктатура

Решение за ситуацијата околу Украина дефинитивно ќе се најде, а Западот ќе ја надмине својата хистерија, порача рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров,...

Македонија на руската „црна листа“

Москва го објави списокот на држави и територии што не ги смета за пријателски Руската влада вчера го објави списокот на „непријателски држави и територии“....

Казахстан и цената на Руската Империја

Падобранците од руската елитна бригада „Спецназ“, ударната трупа на руската армија, стигнаа во Казахстан со задача да ги потиснат насилните национални демонстрации против режимот...

Почнуваат Деновите на руската наука

Традиционалните Денови на руската наука почнуваат денеска, во 11 часот, со свечено отворање во Македонската академија на науките и уметностите, на кое ќе се...

Србија меѓу американскиот чекан и руската наковална

За економските намери на САД во договорот, кој првенствено треба да ги регулира билатералните односи меѓу Србија и Косово, проговори и српскиот претседател Александар...

Ден по регистрацијата, 20 земји веќе нарачаа милијарди дози од...

Откако Русија ја регистрира првата вакцина во светот против ковид-19, Светската здравствена организација соопшти дека сè уште не добила доволно податоци за да изврши...