Ознака: режисер

„Хенгинг араунд“ со сите театарски елементи тргнува во напад на сите...

Текстот за претставата „Хенгинг араунд“ е одличен пример за бесчувствителноста на модерниот човек и неговата неспособност да се отплетка од јазлите на современото хиперинформациско...

Околу нас секогаш има некоја приказна, мала или голема

Периодов работам на неколку различни сценарија што обработуваат човечки приказни и се инспирирани од вистинскиот живот. Тие го поставуваат прашањето што значи да си...

„Големиот бел заговор“ раскажува и за тоа колку Курт е...

Војо Цветановски, режисер „Големиот бел заговор“ е целовечерна театарска претстава поставена во форматот - реализам. Раскажани се последните неколку дена од животот на рокенрол-ѕвездата и...

Уметноста е љубов, борба и аргатска работа

Јани Бојаџи, режисер и сценарист „Кино Љубов“ е интересна приказна раскажана со голема умешност, а низ малку кадри. По проекциите во повеќе земји и учеството...

Сериите му даваат простор на сценаристот да си ги рашири крилјата

Андреј Волкашин, режисер ТВ-серијата „Авантурите на една турбофолк-принцеза“, која е во продукција на ОХО, освои главна награда за серија во развој на 29. Сараевски филмски...

Фестивал што ги носи луѓето од Балканот и Медитеранот „преку езерото“

Фестивалот „Преку езерото“ е идеја за споделување на сите вредности на Балканот и Медитеранот. „Преку езерото“ е идеја за тоа како луѓето од Балканот...

Кој е режисерот, а кои се актерите на пародијата на правната...

Неколку актуелни и индикативни елементи на невладеењето на правото и владеењето на правната несигурност Според нашите соговорници, професори и правни експерти, во државава „етничкиот елемент...

Филмот е пасија, мислам дека не може да се работи без...

Иво Трајков, режисер Во официјалната селекција на долгометражни филмови на тековниот Филозофски филмски фестивал (селектор: Кирил Трајчев), на отворањето публиката имаше можност, меѓу шесте филмски...

Почина актерот Трајче Ѓоргиев

Со огромно жалење ја споделуваме веста за смртта на нашиот колега и пријател - актерот Трајче Ѓоргиев (1967 – 2023), стои во фејсбук објавата...

Рубен Остлунд – крал на срамот

Светот е сцена Шведскиот режисер Рубен Остлунд е претседател на жирито на актуелниот Кански филмски фестивал, кој ќе трае до 27 мај. Од неговиот успех...