Ознака: претседател

Ред мраз, ред искри, но сѐ за доброто на државата и...

Кохабитација меѓу премиерот и претседателот во Хрватска Кохабитацијата може да придонесе за политичка стабилност и контрола само доколку двете страни соработуваат во интерес на доброто...

Кандидат за претседател на Еквадор смртно застрелан за време на предизборен...

Кандидатот за претседател на Еквадор Фернандо Вилависенсио е убиен за време на предизборен собир, јавија светските медиуми. Вилависенсио, кој е член на националниот собрание на...

Почина Стојан Николов Георгиев, борец за човекови права, почесен претседател на...

На 5 јули вечерта си замина нашиот голем пријател, соборец, Македонец и страдалник Стојан Георгиев, објавија од ОМО „Илинден“-Пирин. Роден е во 1938 година во...

Кој ќе се кандидира за претседател на САД во 2024 година?

Гувернерот на Њу Џерси, Крис Кристи, кој беше советник во кампањата на Трамп во 2016 година и подоцна стана гласен критичар на поранешниот претседател,...

Пендаровски не се плаши од Спасовски, но сега не размислува за...

Претседателот на државата Стево Пендаровски чиј мандат истекува следната година, во овој момент не размислува за втор мандат. Одговарајќи на новинарско прашање дали му...

Турските граѓани бираат претседатели и пратеници

Граѓаните на Турција денеска гласаат на претседателски и парламентарни избори и избираат меѓу тројца претседателски кандидати и 24 политички партии и 151 независен кандидат...

Турците на историска пресвртница – Ердоган и Киличдароглу со сосема различен...

Би-би-си - Лондон Турците се на историска пресвртница - избираат меѓу двајцата фаворити за претседателските избори кои нудат драматично различни патишта за иднината на нивната...

Ќе избере ли Судскиот совет нов претседател по тензичното разрешување на...

Судскиот совет денеска на седница во 11 часот треба да гласа за избор на нов претседател, откако доскорешната претседателка Весна Дамева беше разрешена во...

Ѓукановиќ и Милатовиќ одат во вториот круг на претседателските избори во...

Досегашниот шеф на државата и кандидат на ДПС Мило Ѓукановиќ и Јаков Милатовиќ, кандидат на Движењето Европа сега, освоија најмногу гласови на денешните претседателски...

Внатрешни консултации, но и пренесување на инструкциите од Вашингтон

Полскиот претседател за денеска свика седница на Советот за национална безбедност Полскиот претседател Анджеј Дуда за денеска свика седница на Советот за национална безбедност во...