Ознака: претседател

Taравари: Изборот на претседател да се прави во Собрание

Партијата Алијанса за Албанците преку соопштение до јавноста информира дека вонредна прес-конференција одржал претседателот Арбен Таравари во Тетово. Таравари посочува дека има две цели...

Силјановска-Давкова – кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Стевчо Јакимовски – кандидат...

Професорката и пратеничка Гордана Силјановска-Давкова се пријавила на јавниот оглас на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата, соопштија попладнево од партијата. За нејзината кандидатура ќе...

СДСМ му дава поддршка на Пендаровски за нов мандат за претседател...

Раководството на СДСМ попладнево донело одлука да поддржи втор претседателски мандат на Стево Пендаровски. Партиски извори информираат дека попладнево на состанок на раководството на СДСМ...

Џафери: Ахмети нема да прифати кандидатура за претседател

Техничкиот премиер Талат Џафери смета дека лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети нема да прифати кандидатура за претседател на државата. -Господинот Ахмети има...

Од позиција претседател на Алијанса за Албанците, Села најави победа на...

Зијадин Села е избран за претседател на Алијансата на Албанците, а од функцијата е разрешен Арбен Таравари на денешниот четврти конгрес на партијата. На...

Ковачевски: Ќе одиме со свој кандидат на претседателските избори

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски во интервју за МИА, прашан кога ќе биде познат претседателскиот кандидат на партијата, вели дека нивниот кандидат ќе дели...

Таравари ќе биде претседателски кандидат на албанската опозиција

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари денеска ќе ја објави кандидатурата за претседател на државата. Кандидатурата е поддржана од претседателството на партијата и...

Касами: Претседателскиот кандидат ќе е политичка фигура, во игра сме јас...

Лидерот на БЕСА и градоначалник на Тетово, Биљал Касами изјави дека наредните денови албанската опозиција ќе го објави името на кандидатот за претседателските избори. -...

Таравари: Имаше разговори да бидам претседателски кандидат, но не сум заинтересиран

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари потврди дека партиите од албанската опозиција му предложиле тој да биде нивен кандидат за претседател на претстојните...

Касами: Имаме разговарано со Таравари за да биде кандидат за претседател...

Претседателот на Движењето Беса и градоначалник на Општина Тетово, Биљал Касами во синоќешното гостување во емисија на Радио Телевизија Косово нагласи дека е разговарано...