Ознака: подготовка

За четири дена, три бури во Србија, кога времето ќе се...

Деновиве силните ветрови, ударите на гром и град покажаа дека ние на Балканот мора да се прилагодиме на временските услови и да ги следиме...

Подготовка

Одот по спортските патеки на успехот е во директна врска со подготовката, која подразбира визија, која потоа станува водилка. А почетниот спортски успех се...

„Копанки“ се подготвува за следната скијачката сезона

ЕЛЕМ ТУРС ДООЕЛ Скопје – Подружница Молика Битола, денес официјално ги започна активностите за реализација на планот и програмата за следната зимска туристичка сезона...

Британските компании имаат помалку од една недела да се прилагодат на...

Велика Британија ги повика компаниите да се подготват за брегзит, само неколку дена пред крајот на преодниот рок што требаше да го олесни излегувањето...

Си Џинпинг: Фокусирајте се на подготовки за војна

Кинескиот претседател Си Џинпинг ја посети воената база во јужната провинција Гуангдонг и ги повика тамошните трупи да ја вложат целата своја енергија во...

ФАО обучува 350 ветеринари од Балканот за подготвеност на африканска свинска...

Иако вниманието на медиумите е свртено кон човечката пандемија, африканската свинска чума сè уште е многу актуелен проблем. Беснеејќи низ три континенти, никогаш досега...

Светот се подготвува за втор бран на коронавирусот

Првиот удар на коронавирусот на северната земјина хемисфера е издржан, со застрашувачки број на заболени и жртви. Со предупредување на експертите, многу земји се...

Подготовка за големото финале

Балканска безбедносна конференција во Минхен Безбедносниот собир се одржува во време на напрегната состојба во светот, но се чини случувањата на Западен Балкан и овој...

Брестовац го скрати списокот, 20 играчи патуваат во Словенија

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Данило Брестовац, го објави списокот од 20 играчи кои по Нова година ќе заминат на подготовки во Словенија....

САД и Изреал подготвуваат договор за взаемна одбрана

Амриканскиот претседател, Доналд Трамп, синоќа изјави дека телефонски разговарал со израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, за можен договор за взаемна одбрана на двата народа, пренесува...