Ознака: патарина

Србите ќе бидат ослободени од плаќање патарини во Македонија во знак...

Српските граѓани ќе бидат ослободени од плаќање на патарините во Македонија, во знак на благодарност поради донираните вакцини. Ослободувањето ќе важи во периодот од 15...

МВР: 32 казни за неплаќање патарина и користење „флешери”, казни и...

Полицијата казни 32 лица за неплаќање патарина и користење „флешери“, а меѓу нив има и шест полициски службеници. Вчера и денеска полицијата изврши засилена контрола...

Тикток-чаламот не престанува: Со легитимација бесплатно на патарина

Чаламот на социјалната мрежа Тикток не престанува, каде постојано се шират скандалозни видеа што ја изненадуваат јавноста во Македонија. Две нови видеа покажуваат како припадници...

Почнува наплатата на патарината кај Смоквица

Од денеска ќе почне со работа наплатна станица Гевгелија, соопшти синоќа АМСМ. Ставањето во функција на ова патарина се случува откако ЈП „Државни патишта“ го...

Електронскиот систем го осовременува плаќањето патарина на Коридорот 10

Граѓаните покрај стандардното плаќање во готово, од денес на патарините на Коридорот 10 ќе може да плаќаат и електронски. Јавното претпријатие за државни патишта...

Казнети 31 возач за неплаќање на патарина, меѓу нив и полицајци

Девет вработени во МВР и 22 граѓани биле санкционирани оти не платиле патарина. Полицајците ја злоупотребиле службената легитимација, а останатите на различни начини одбегнале...

Почна наплатата на патарина на „Патот на нацијата“ во Албанија

Од денеска почна наплатата на патарина на автопатот Тирана - Кукс- Морина, или како што инаку се нарекува „Пат на нацијата“. Цената за минување по...

Демонстрации во Албанија, повредени 10 лица

Кога протестот кај тунелот Калимаш достигна кулминација со палење на наплатниот пункт се огласи премиерот Еди Рама, кој не само што не отстапува од...