Ознака: патарина

Од патарина за пет месеци инкасирани 23,6 милиони евра

Од наплата на патарина во првите пет месеци од годинава се собрани 1.454.587.856 денари (23.651.835 евра) што во однос на истиот период за 2023...

Весиќ: Од утре и фирмите можат да го користат единствениот таг...

Министерот за градежништво, транспорт и инфраструктура на Србија, Горан Весиќ изјави дека од утре сите правни лица ќе можат да станат корисници на веб-платформата...

Од патарини лани собрани 53, 2 милиони евра – 6,6 милиони...

На наплатните станици во државава лани е остварен промет во износ од 3.274.387.335 денари (53.242.070 евра), информираат за МИА од Јавното претпријатие за државни...

Зголемена цената на патарините во Србија, има попуст за електронско плаќање

Српската Влада на вчерашната седница одобри поскапување на патарините за 14 отсто, додека оние кои патарините ќе ги платат по електронски пат ќе добијат...

Автомобил удри во столб на патарина кај Куманово, загина возачот

Возач загина кога автомобилот удрил во столб од наплатна станица „Романовце“. Несреќата, како што информираа од СВР Куманово, се случила доцна синоќа околу 3.30 часот. -На...

Не се направени дополнителни анализи за цените на патарините, истакна Бочварски

Во овој момент немаме направено дополнителни анализи за тоа во која насока треба да одат цените на патарините. Во регионот во некои држави цените...

Како ќе изгледа наплатата на патарините во регионот со ТАГ уредот?

На последниот самит „Отворен Балкан“ во Охрид беше договорено да се воспостави единствен систем за електронска наплата (ЕНП) во три земји – Србија, Македонија...

Камион удри во новите патарини кај Штип, уништени две кабини

Товарен камион се преврте пред влезот на Штип при минување патарина. Несреќата се случи утринава, а направена е голема материјална штета. Стоката што ја превезувал,...

Над 30 илјади картички за бесплатна патарина им се поделени на...

Повеќе од 30 илјади картички им се поделени на српските државјани кои транзитираат низ Македонија за да можат бесплатно да ги поминат патарините низ...

Српските државјани добиваат М-смарт картички за бесплатна патарина

На автомобилите со српски регистарски таблички кои влегуваат во Македонија преку граничниот премин „Табановце“, од денес им се делат М-смарт картички со кои ќе...