Ознака: Никола Димитров

Димитров за „Катимерини“: Позитивно е што ниту НД ниту ВМРО-ДПМНЕ немаат...

Позитивно е тоа што ниту Нова демократија ниту ВМРО-ДПМНЕ немаат намера да го урнат мостот што со толку напор го изградивме, вели поранешниот министер...

Димитров: ЕУ перспективата на Западен Балкан е недоволно опиплива

Поранешниот вицепремиер и министер за надворешни работи на Македонија Никола Димитров, денеска на 22. Белградски економски форум изјави дека на регионот мора да му...

Димитров: Да се смири состојбата со протестите, политички субјекти имаат одговорност...

Поранешниот министер за надворешни работи и поранешен вицепремиер Никола Димитров смета дека треба да се смири состојбата со протестите против францускиот предлог, да не...

Тврдењето дека билатералниот протокол не е поврзан со рамката e голема...

Тврдењето дека билатералниот протокол (историските и други прашања) не е поврзан со рамката (пристапниот процес) и дека тоа се два одвоени процеси и дека...

Македонија е таа што е изолирана со францускиот предлог, а Бугарија...

Поранешниот министер за надворешни работи Никола Димитров продолжи да го критикува францускиот предлог, истовремено порачувајќи преку Фејсбук дека „претседателот Стево Пендаровски греши во клучен...

Никола Димитров за францускиот предлог: Дури ни во пакувањето на „измените”...

Новата опаковка на предлогот е апсолутно истиот непоправлив дебакл со кој можеби ќе ги отвориме преговорите со ЕУ ако го смениме Уставот, ама никогаш...

Османи: Димитров потпиша протокол Илинденското востание да биде „Илинденско-Преображенско”

Министерот за надворешни работи Бујар Османи преку објава на приватниот профил на Фејсбук му одговори претходникот на позицијата, Никола Димитров, кој денеска побара оставки...

Димитров: Итна реафирмација на македонските позиции во спорот со Бугарија

Поранешниот македонски министер за надворешни работи, Никола Димитров, бара итна реафирмација на македонските позиции во спорот со Бугарија и „итно заминување од владата на...

Димитров: Францускиот предлог нема да го реши македонско-бугарскиот спор

Никола Димитров, поранешен шеф на дипломатијата и министер за надворешни работи во владата на СДСМ, вели дека францускиот предлог нема да го реши македонско-бугарскиот...

Димитров: Францускиот предлог ја билатерализира преговарачката рамка и не нè носи...

Францускиот предлог не нè носи кон членство во ЕУ. Ние сакаме да ги почнеме преговорите или сакаме да ги завршиме преговорите и да влеземе...