Ознака: морбили

Над 450 случаи на морбили и два смртни случаи се регистрирани...

Националниот институт за јавно здравје во Романија денеска соопшти дека во периодот од 1-ви до 28 јануари 2024 година во земјата се потврдени 4.205...

Се шири епидемијата на морбили во Романија

Расте епидемијата на морбили (сипаници) во Романија, пренесува информативниот сајт „Зиаре“ и посочува дека во последната недела се регистрирани уште 445 случаи на заболени. -...

Смртноста од сипаниците морбили зголемена за 40 отсто во светот поради...

Бројот на смртни случаи од мали сипаници во светот минатата година се зголеми за цели 40 отсто, бидејќи за време на пандемијата на коронавирусот,...

КЗБ со препораки за морбили, ќе се бараат невакцинирани деца

Комисијата за заразни болести донесе неколку препораки што се однесуваат на адаптација на системот во однос на следење на случаи на морбили што би...

Тринаесетмесечното дете со морбили е на домашно лекување, се испитува како...

Тринаесетмесечното дете од Свети Николе, кое е заразено со вирусот морбили, е во добра здравствена состојба и по поминати пет дена на Инфективното одделение,...

Колку се опасни малите сипаници – морбили и како се шират

Тринаесетмесечно од Свети Николе заразено со морбили. Случајот и лабораториски е потврден во ИЈЗ, а го потврдија и од Комисијата за заразни болести. Детето...

Штипските лекари апелираат за имунизација против морбили, стравуваат од нова епидемија

Во Штип нема регистриран случај на морбили, но лекарите се со апел за што помасовна вакцинација на децата. Доктор Дијана Коцева – Миланова од...

На Црна Гора ѝ се заканува епидемија на сипаници, упатен апел...

Црногорскиот Институт за јавно здравје денеска уште еднаш апелираше до родителите да ги вакцинираат своите деца со МРП вакцината, бидејќи, како што посочија од...

Во Србија потврдени случаи на морбили

Во српскиот град Смедерево потврдени се првите случаи на заразени со мали сипаници. Болеста е откриена кај три деца на возраст до 1,5 години...

Бројот на деца вакцинирани за морбили се зголемил, но уште сме...

Според податоците од Институтот за јавно здравје нема пријавено случаи со морбили во земјава Ризикот да се рашират морбилите се зголемува, не само поради се...