Ознака: меѓународен суд на правдата

Израел ќе биде сослушан пред Меѓународниот суд на правдата

Сослушувањето на Израел пред Меѓународниот суд на правдата (ИЦЈ) е закажано за денеска, еден ден откако заврши сослушувањето во Јужна Африка за барањето за...

Советот за безбедност на ОН во среда ќе ја разгледа одлуката...

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска соопшти дека во среда ќе ја разгледа одлуката на Меѓународниот суд на правдата, кој го повика Израел...

Израел мора да ги преземе сите мерки за да го спречи...

Меѓународниот суд на правдата (МСП) во Хаг одлучи дека Израел мора да ги преземе сите мерки за да го спречи геноцидот во Газа, вклучително...

Болтон се закани со санкции за Меѓународниот суд во Хаг доколку...

Џон Болтон, советникот на национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, денеска се закани дека САД ќе воведат санкции против судиите на Меѓународниот кривичен...

Иран бара од Меѓународниот суд на правдата да влијае врз САД

Адвокатите на Иран ќе побараат од Меѓународниот суд на правдата (ИЦЈ) во Хаг да им нареди на САД да ги повлечат санкциите воведени од...