Ознака: „Макфест“

„Макфест 2023“ сака да им се допадне на младите!

И годинава се надевам дека Штип ќе биде добар домаќин, а за таа цел сите ќе го дадеме најдоброто од себе. Посакувам добри песни...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Фестивалот со најдолга традиција – „Макфест“ фаќа чекор со...

Како што тоа го прават и други врвни светски фестивали и „Макфест“ одлучи малку да го смени правецот, да регрутира нова публика, а како...

Але­ксан­дар То­до­ро­ски со песната „Под исто небо“ победи на „Макфест 2021“

Александар Тодороски годинава првпат настапи на фестивалската сцена на „Мафкест“ во Штип со песната „Под исто небо“ на авторите Ристо Самарџиев (музика и текст)...

Многу новини и изненадувања на годинашниот „Макфест“

Штип ќе живее со фестивалски ритам Триесет и шестото издание на музичкиот фестивал „Макфест“ ќе се случува в петок и в сабота, на отворената сцена...

„Нокаут“ го промовираа спотот за макфестовската „Сакам да живеам“

Никола Перевски - Пере го престави и ново лого на бендот, го најави појавувањето на новиот албум до почетокот на идната година, како и на документарецот...

„Нокаут“ со „Сакам да живеам“ победници на „Макфест“

 „Сакам да живеам“ е насловот на песната со која групата „Нокаут“ го освои првото место на јубилејниот 35-ти „Макфест“, кој во петокот и саботата...

Јубилејниот 35-ти „Макфест“ ќе се одржи

Фестивалот за забавни мелодии „Макфест“, кој годинава го прославува своето јубилејно 35-то издание, се подготвува за роденденот, а првите луѓе го бараат најдоброто решение,...

Владимир Дојчиновски: Годинава ниту јас не знаев кои се членови на...

Со уметничкиот директор на „Макфест“, Владимир Дојчиновски - Дојчин поразговаравме за впечатоците од годинашното издание, а побаравме и одговори за некои прашања, што деновиве...

Емотивните приказни на ветераните го обележија годинашниот „Макфест“

Мартинијан Кириловски со песната „Сто пати на ден“, чиј автор е Ристо Самарџиев, ја освои првата награда на „Макфест 2019“. Ова е негово шесто...

Почна 34 издание на Фестивалот на забавни мелодии „Макфест“

Со препознатливата макфестовска химна, синоќа во Центарот за култура „Ацо Шопов“ во Штип започна 34-то издание на Фестивалот на забавни мелодии „Макфест”. - Задоволство е...