Ознака: Куп

Скијачите скокачи од Словенија израмнија рекорд од 1980 година

Вторпат се случи првите четири места на еден натпревар да ги освојат репрезентативци од иста земја. Титулата во Светскиот куп ја освои Јапонецот Рјоју...

Кобајаши победи во скијачките скокови на дожд во Клингентал

СВЕТСКИ КУП Јапонецот Рјоју Кобајаши победи на вториот натпревар од Светскиот куп (СК) во Клингентал (Германија) во скијачки скокови, во отежнати услови со континуирани врнежи...

Костењук триумфира на Светскиот куп

Руската шахистка и поранешна светска првенка Александра Костењук (2.472 рејтинг-поени) победи на Светскиот куп (СК) за жени во Сочи (103 учеснички), по нокаут-систем, без...

Пинтуро е првиот скијач што победил во шест дисциплини

Французинот Алексис Пинтуро забележа победа во паралелниот велеслалом во машка конкуренција на Светскиот куп во алпско скијање во Лех (Австрија). Во финалето тој го...

Две бронзи за шаховскиот проблемист Гавриловски

СВЕТСКИ КУП НА ФИДЕ Македонскиот велемајстор (ВМ) за шаховски композиции Зоран Гавриловски постигна голем успех на Светскиот куп за годинава на Светската шаховска федерација (ФИДЕ)...

Металург ќе одигра четири силни тест-меча во Франција

Победникот на Купот на Македонија во Клермон Феран прво ќе игра со француските прволигаши Ним и Кретеј, а потоа ќе настапи на турнир во...

Гостите не загубија во првите три четвртфинални меча

Три гостински тима не загубија во првите три меча вчера во четврт-финалето на фудбалскиот Куп на Македонија. Академија Пандев победи на гостувањето кај Шкупи...

Денеска четврт-финале на Купот

Со трите меча денеска од 13 часот и едниот од 16.30 часот почнува четвртфиналната фаза од фудбалскиот Куп на Македонија. Во првиот термин се...

Вардар со освоен сет се прости од купот Челенџ

Во реваншот во Скопје, одбојкарите на Вардар повторно загубија од Чез Карловарско, со 1-3 (во првиот меч беше 0-3) Одбојкарите на Вардар загубија од чешки Чез...

Симовски: Очекувам многу подобар меч, во полна сала

Вечерва во Скопје, во Купот челинџ одбојкарите на Вардар се среќаваат со чешкиот Чез Карловарско, кој во првиот натпревар дома триумфира со 3-0 Одбојкарите на...