Ознака: Куп

Трофеите за Алкалоид и за Ѓорче Петров

Секаде во куповите имало изненадувања, се случи и тука, но мислам и дека го заслуживме овој успех, кој, секако, ќе биде поттик да работиме...

Македонија го освои четвртото место

Со овој пласман Македонките го задржаа истиот статус што го остварија минатата година, со триумфот во Третата европска зона. Во повисок ранг се пласираа...

Лабудовиќ: Целта е остварена

За успешниот опстанок во зоната имаме една голема победа над Естонија. Лина Ѓорческа одигра на најдобро можно ниво и уште еднаш покажа дека е...

Опсет постави нов светски рекорд во скијачки летови за жени

Норвежанката Опсет оствари скок од 230,5 метри, што е за четири и пол метри повеќе од досегашниот светски рекорд, на Словенката Клинец, остварен исто...

Почнува новата тениска сезона

На второто издание на Јунајтед-купот од утре до 7 јануари ќе играат 18 репрезентации, а титулата ја брани селекцијата на САД. Тенисерите и тенисерките...

Почнува 111-то издание на тениското светско првенство

ДЕЈВИС-КУП Канада, со денешниот меч со Финска (од 16 часот), го отвора финалниот турнир на Дејвис-купот во Малага (Шпанија) и со тоа тргнува во одбрана...

Шахистките на Центар Асеко СЕЕ го освоија 11-то место

Во машка конкуренција најдобар пласман оствари Гамбит Асеко СЕЕ, 24-ти, седум места над почетниот ранг. Нови европски прваци се норвешки Оферспил (со поранешниот светски...

Мицкоски: Во конкуренција од висок калибар тешко се освојува медал

Целта беше да се искористи организацијата на домашен терен, а македонските џудисти да почувствуваат како се одвиваат натпреварите од овој ранг, атмосферата и на...

Шифрин е на четири победи до рекордот на Вон, а на...

АЛПСКО СКИЈАЊЕ - СВЕТСКИ КУП Mикаела Шифрин се доближи до соборување на рекордот на скијачките за број на победи во Светскиот куп, со својата 78....

Младите сили на ЖРК Металург супериорно го вратија трофејот од Купот...

Ракометарките на ЖРК Металург го освоија Купот на Македонија со победа над ЖРК Ѓорче Петров од 30-27 во возбудливото финале што се одигра попладнево...