Ознака: катастрофи

Научниците предупредуваат на заканата од супермоќни урагани

Поради климатските промени на Земјата, ураганите може да изгледаат толку моќно што ќе треба да се воведе нова категорија за да се класифицираат таквите...

Се отвора нов фронт во образовната криза во светот

Врската меѓу последиците од природните катастрофи, принудното раселување и образованието никогаш не била поизразена. Без глобална мобилизација за да се изнајдат покреативни решенија и...

Зеленски предупреди на опасност од нова нуклеарна катастрофа

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја предупреди меѓународната заедница на опасност од нова нуклеарна катастрофа, слична на таа во Чернобил од 1986 година, јави ДПА. –...

Бејрут е предупредување за потенцијалните „темпирани бомби“ низ светот

Експлозијата во Бејрут е мрачен потсетник за длабоко потресителен факт. Илјадниците тони амониум нитрат кои беа небезбедно складирани на пристаништето не се единствениот случај...

Завршени градежни работи за изградба на Центарот за опоравување од катастрофи...

Завршија градежните работи за изградба на Центарот за опоравување од катастрофи и обезбедување на континуитет со работата во Прилеп (ИКТ Центар), што е во...

Во итни случаи јавете се на…

Предвидувањата на надлежните органи се дека имплементацијата и спроведувањето на овој систем, кој беше најавен уште пред неколку години и на чија неопходност од...

Усвоена национална Платформа за намалување на ризици од катастрофи

Владата на седница ја усвои националната Платформа за намалување на ризици од катастрофи. Платформата е документ кој на системски начин ги поттикнува и обврзува субјектите...

Општината Центар стана партнер на европска платформа

Општината Центар стана општина партнер на Европската платформа за намалување на ризиците од катастрофи, откако градоначалникот Саша Богдановиќ потпиша декларација на Европскиот форум во...

ОН: Дури 25 проценти од децата живеат во земји на судири...

Секое четврто дете во светот, односно 25 отсто или околу 535 милиони деца, живеат во држави погодени од конфликт или природни катастрофи, соопшти Хенриета...

Катастрофи (2): Поплава

- Симни се! Вардар го сруши дрвеното мовчеее! - се слуша оддолу, од улицата. Есента 62’ во Скопје се случува поплава и тој со...