Ознака: Каталонија

Поради суша во Каталонија прогласена вонредна состојба

Во североисточниот шпански регион Каталонија денеска е прогласена вонредна состојба поради најтешката суша забележана во оваа област. На жителите од денеска им е забрането да...

Годишнината од спорниот референдум ги изнесе каталонските сепаратисти на улиците

Илјадници Каталонци синоќа повторно излегоа на протест за одвојување на оваа покраина од Шпанија, на денот кога пред пет години беше организиран референдумот за...

Каталонија воведува ноќен полициски час

Каталонскиот Врховен суд ги одобри построгите ограничувања на јавниот живот наметнати од регионалната влада поради наглиот пораст на случаите на Ковид-19. Од утре стапува на...

Италијанскиот суд привремено го ослободи Пучдемон од обвинението

Италијанскиот суд ја одложи одлуката по барањето на Шпанија за екстрадиција на поранешниот каталонски лидер Карлес Пучдемон и му дозволи да патува. Пучдемон го напушти...

Шпанија ги помилува каталонските сепаратистички лидери

Шпанскиот премиер, Педро Санчез, денеска ги помилува сите девет каталонски лидери на сепаратистите, кои беа осудени за организирање на, според шпанскиот закон, нелегален референдум...

Каталонија ги олеснува мерките – се отвораат кафулињата и рестораните

Каталонија ќе ублажи некои од рестриктивните мерки следната недела, објави локалната власт. Ова значи дека ќе бидат отворени спортските сали, кафулињата и рестораните, бидејќи бројот...

Во Мадрид првпат од почетокот на пандемијата нема смртни случаи од...

Властите на Мадрид денеска соопштија дека не се пријавени смртни случаи во последните 24 часа како резултат на ковид-19, првпат од почетокот на пандемијата.  -...

Пуџдемон повикува на продолжување на борбата за независност на Каталонија

Поранешниот лидер на шпанската покраина Каталонија, Карлес Пуџдемон, повика на митинг во Перпињан, на југот на Франција, со цел продолжување на борбата за независност...

Одземено пратеничкото место на каталонскиот регионален лидер

Каталонскиот регионален Парламент му го одзеде пратеничкото место на претседателот на провинцијата Квим Тора, бидејќи не ги почитувал шпанските строги правила за изборна пропаганда. Овој...

Белгија го запре процесот за екстрадиција на Пучдемон

Белгискиот суд донесе одлука да го суспендира издавањето потерница и постапката за ектрадиција на поранешниот каталонски лидер, Карлес Пучдемон, во Шпанија, врз основа на...