Ознака: карикатури

Глобални линии

Како го видоа светот карикатуристите  

Турција остро ја осуди карикатурата на Ердоган во „Шарли ебдо“

Водечките турски претставници ги осудија карикатурите на претседателот Реџеп Таип Ердоган во денешното издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“. Анкара вели дека чинот е...

Нови закани за француски новинари поради објавата на карикатурата на пророкот...

Францускиот весник „Ла Новел Републик“ добил закани откако беа објавени карикатурите на пророкот Мухамед во вчерашното издание, соопштија денеска новинарите од тој весник. „Новел Републик“...

„Шарли Ебдо“ повторно ги објави карикатурите на Мухамед

Францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“ денеска повторно ги објави карикатурите од исламскиот пророк Мухамед, кои им служеа на исламистичките напаѓачи како оправдување за смртоносниот...

Глобални линии

Како го видоа светот карикатуристите

Изложба на карикатури од Божидар Поп-Антоски

Самостојна изложба на карикатури на Божидар Поп-Антоски со наслов „Позиција:Опозоција“ вечерва ќе биде отворена во Кинотека на Македонија, со почеток во 19:30 часот. Авторот...

Василие Поповиќ-Цицо – генијот на карикатурата

Многу од неговите остварувања и активности не ѝ се познати на пошироката јавност. На пример: тој е дизајнерот на грбот на НР Македонија, ликовно...

Карикатури од славни личности и фиктивни ликови

Уметникот Џи Динг од Австрија ги претвора лицата на познатите личности и фиктивни ликови во интересни карикатури. Тој ги истакнува цртите и карактеристиките на...

Педесет години Светска галерија на карикатури

Вечерва, во 19 часот, во Националната галерија на Македонија, објект „Чифте-амам“, ќе се одржи настанот „Остен“ со свечено отворање на ретроспективна изложба, ќе бидат...