Ознака: Ин мемориам

Почина Ферид Мурад – светски познат лекар и нобеловец со потекло...

Лекарот со светско реноме, нобеловец по медицинска физиологија, Ферид Мурад, почина денеска, објавија неговите блиски во САД. Мурад, светски познат лекар, по потекло од Македонија,...

Прогонетиот грчки мит – пријател на Македонија

Ин мемориам: Елијас Петропулос (1928-2003) Јордан Плевнеш Прогонетиот грчки мит Елијас Петропулос, автор на шеесетина книги: историја, феноменологија, фолклористика, поетика, пред да почине во Париз...

Почина доајенот на македонскиот спорт Насе Насев

Доајенот на македонскиот спорт и долгогодишен селектор на националниот тим во борење слободен стил Насе Насев почина денеска во Скопје по кратко боледување на...

Почина актерот Трајче Ѓоргиев

Со огромно жалење ја споделуваме веста за смртта на нашиот колега и пријател - актерот Трајче Ѓоргиев (1967 – 2023), стои во фејсбук објавата...

Почина Тина Тарнер, кралицата на рокенролот

Легендарната пејачка Тина Тарнер почина на 83-годишна возраст, соопшти нејзиниот портпарол. - Тина Тарнер, „кралицата на рокенролот“, почина денеска на 83-годишна возраст по долго боледување...

Почина кралот на ромската музика – Ферус Мустафов

Ноќеска на 72 години, по кусо боледување почина легендарниот музичар Ферус Мустафов. Мустафов ќе биде погребан во Штип, каде е роден и каде последните години...

Почина сликарот Таки Павловски

На 84-годишна возраст на 17 мај почина академскиот сликар Таки Павловски. Роден е 1939 година во костурското село Желин. Павловски дипломирал на Академијата за применета...

По кусо боледување, почина Димитар Кафтанџиев, доајенот на македонската хирургија

Вчера, во Скопје, по кусо боледување, почина проф. д-р Димитар Кафтанџиев, доајен на македонската хирургија и основоположник на современата македонска тораковаскуларна кардиохирургија. Проф. д-р...

Почина доктор Иван Рамбабов, основач на штипска Ортопедија

По кратко и тешко боледување, на 77-годишна возраст, денеска почина доктор Иван Рамбабов, специјалист ортопед, основач на Ортопедскиот оддел во Клиничката болница во Штип,...

Македонскиот ракомет остана без Филип Христов

ИН МЕМОРИАМ Македонскиот ракомет вчера загуби голем човек и посветен работник на сите ракометни полиња откако ненадејно почина Филип Христов. Христов беше синоним за Металург,...