Ознака: Ин мемориам

Почина рускиот алпинист Александар Кленов, промотор на Демир Капија во светот

Почина рускиот алпинист Александар Кленов, кој изминативе години живееше во Демир Капија и ја промовираше демиркаписката клисура во светот. Негови блиски и пријатели се простуваат...

Почина Андон Бошковски

ИН МЕМОРИАМ Бошковски беше тренер во повеќе македонски и странски ракометни клубови, беше помошник-тренер во македонската машка репрезентација за време на најголемиот успех, на ЕП...

Почина Петре Латиновски, првиот градоначалник на Општина Бутел

Почина Петре Латиновски, првиот градоначалник на Општина Бутел. Тажната вест на својот фејсбук-профил ја објави актуелниот градоначалник на Општина Бутел, Дарко Костовски. - За жал...

Почина Виктор Мизрахи, долгогодишен претседател на Еврејската заедница

По кусо боледување денеска почина Виктор Мизрахи, претседател на Еврејската заедница во Македонија во два мандата и поранешен почесен конзул на Израел. Тој активно учествуваше...

Моќниот глас на Невена Кочовска беше заштитен знак на „Мањифико“

Сеќавање Македонската музичка сцена остана посиромашна за уште едно големо име, откако вчера нѐ напушти Невена Кочовска (81), пејачката на легендарната македонска група „Мањифико“. Нејзиниот...

Почина легендата на македонскиот фудбал Кирил Дојчиновски

Едно од најголемите имиња во историјата на македонскиот фудбал, Кирил Дојчиновски, почина на 78-годишна возраст. Дојчиновски кој е роден на 17 октомври 1943 година во...

Ѕвездата на „Брилијантин“ Оливија Њутн-Џон почина по долгогодишна битка со ракот

Австралиската музичка ѕвезда и актерка која се прослави со улогата во мјузиклот „Брилијантин“, Оливија Њутн-Џон, почина на 73-годишна возраст, пренесуваат светските медиуми. Веста за...

Почина великанот на македонската архитектура Петар Муличковски, автор на оргиналната зграда...

Еден од великаните на македонската архитектура Петар Муличкоски, почина на 93-годишна возраст. Тој е автор на многу значајни проекти, меѓу кој е и оригиналната...

Почина актерот Митко Апостоловски

Актерот Митко Апостоловски почина на 67-годишна возраст. Веста за смртта ја пренесе неговиот колега Петар Горко преку социјалната мрежа Фејсбук. - Почивај во мир, колега,...

Почина ортопедскиот хирург Тодор Ношпал

Ортопедскиот хирург, д-р Тодор Ношпал, почина на 60-годишна возраст. Тој беше раководител на коскена банка, раководител на амбулантно-поликлиничкото одделение, раководител на отсекот за тотални протези...