Ознака: злате мехмедовиќ

Мехмедовиќ aпелира: Без паника, не очекуваме повеќе случаи на конго-кримска хеморагична...

Не треба да се крева паника во однос на новата состојба со конго-кримска хеморагична треска, изјави за МИА, портпаролот на Комисијата  за заразни болести,...

КЗБ со препораки за морбили, ќе се бараат невакцинирани деца

Комисијата за заразни болести донесе неколку препораки што се однесуваат на адаптација на системот во однос на следење на случаи на морбили што би...

Мехмедовиќ: Тешко е да се добие реалната слика дали секоја кашлица...

Знаеме дека трансмисијата на вирусот е висока, но знаеме и дека не предизвикува тешка клиничка состојба и не ги преполнува болниците. Системот е подготвен...

Мехмедовиќ: Состојбата со ковид-19 се следи на дневно ниво, засега не...

Засега не се планираат нови мерки за заштита од коронавирусот. Состојбата се следи на дневно ниво и најмногу зависи од болничките капацитети и бројот...

Се набавува опрема за дијагностицирање мајмунски сипаници

Комисијата е загрижена од ширењето на вирусот на мајмунски сипаници и од појавените случаи надвор од ендемичните басени во централна и западна Африка. Состојбата...

Очекуваме стабилизирање на епидемиолошката ситуација со ковид-19, вели Мехмедовиќ

Во наредниот период треба да очекуваме дека ќе се стабилизира еидемиолошката ситуација во државата. Веќе се наоѓаме во онаа надолна крива на епидемиолошката состојба,...

Мехмедовиќ: Од 800 тестирани ученици во основно, само осум позитивни на...

Од 800 тестирани деца во училиштата, само осум биле позитивни на коронавирусот, информира денеска портпаролот на Комисијата за заразни болести, д-р Злате Мехмедовиќ. – Скринингот...

Мехмедовиќ: Третата доза го зајакнува имунитетот против омикрон

Доктор Злате Мехмедовиќ од Здравствениот дом во Скопје во изјава за телевизијата „Канал 5“ вели дека третата бустер доза создава отпорност кога е во...

Треба ли да испитуваме антитела, дали бројот е гаранција дека нема...

Без разлика на резултатите добиени по испитувањето на висината на антителата, тоа не значи дека сте целосно имуни, односно дека не постои шанса повторно...

Ниту едно дете без согласност на родител нема да биде вакцинирано

Во изминатите два дена во шест училишта се вакцинирани стотина деца. Во неколку училишта се уште имаме отпор од родителите и реакции од училиштата...