Ознака: загаден воздух

Стојковски: Несовесни граѓани во моментот се главните причинители за загадување на...

Во моментов нема поголеми загадувачи кои предизвикуваат загадување на амбиенталниот воздух. „Цементара“ е на 50 отсто од капацитетот, работи со една печка, не користи...

Загадено Скопје

Загадениот воздух ги натера граѓаните да останат во своите домови. Низ градските улици нема многу луѓе, надвор се тие што мораат, градежните работници и...

Сараево повторно град со најзагаден воздух во светот, Скопје е на...

Сараево денеска повторно го достигна врвот на листата на градови со најголема загаденост на воздухот, покажуваат податоците на порталот „Ер вижуал“ (AirVisual), кој собира...

Арсовска најави кривична против Цементарница УСЈЕ за големи концентрации на штетни...

Градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска на денешната прес-конференција изјави дека во изминатиот период се спроведени мерења на амбиенталниот воздух во фабриката Цементарница ТИТАН...

Загадениот воздух ги затвори градинките, училиштата и универзитетите во Техеран

Иранскиот Комитет за итни случаи за загадување на воздухот денеска одлучи да ги затвори градинките, училиштата и универзитетите во Техеран во следните два дена...

Инспекторатот нема надлежност да влегува во домовите на оние кои користат...

За загадување на амбиенталниот воздух во Скопје досега се стигнати повеќе претставки од граѓани, но Д нема надлежност да влегува во домовите на граѓаните...

ОН: Климатските промени ќе предизвикаат влошување на квалитетот на воздухот

Поради климатските промени екстремните горештини и шумските пожари ќе станат почести, поинтензивни и подолги, што ќе го влоши квалитетот на воздухот и здравјето на...

Тетовската фабрика уште гори, надвор задолжително со маска Н95

Како последица на големиот пожар кој избувна претпладнево во фабриката на поранешниот Тутунски комбинат на влезот во Тетово, квалитетот на воздухот е значително влошен. Од...

Њу Делхи се гуши во загаден воздух – училиштата затворени

Властите во Њу Делхи наредија училиштата и колеџите да бидат затворени на неодредено време, откако Врховниот суд ја критикуваше одлуката на градската администрација за...

Протести во Белград поради загадениот воздух

Неколку илјади луѓе се собраа на централниот плоштад во Белград во знак на протест поради лошиот воздух. Ова беше трет по ред протест против загадувањето...