Ознака: економска соработка

Ќе се прекине ли тесната (енергетска) врска меѓу САД и Русија,...

Контроверзни интереси на глобалните сили: Од една страна прокси-војна, од друга страна непречена економска соработка Со оглед на тоа што американската администрација има поставено цел...

Австриските бизниси сакаат да продолжат со проширување во Македонија, нужни се...

Се надевам дека овој форум ќе биде потврда на досегашната квалитетна соработка, но и почеток на нова фаза на соработката помеѓу компаниите од двете...

Деспотовски: Со Украина имаме незначителен сегмент на соработка, но нормално е...

Внимателно ја следиме состојбата во Украина, нормално е да постои ризик меѓутоа имаме многу мал, незначителен сегмент на соработка така што од тој аспект...

Потпишан меморандум за инвестициска соработка на македонските и бугарските претпријатија

Министерот за економија Крешник Бектеши и министерот за иновации и раст на Република Бугарија, Даниел Лорер денеска во Софија во рамки на заедничката седница...

Груби и Абазовиќ најавија зголемување на економската соработка со Црна Гора

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, денеска го прими на средба во Скопје вицепремиерот на Црна Гора,...

Бектеши – Галовеј: Обединетото Кралство е наш втор најголем трговски партнер

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска оствари видеосостанок со амбасадорката на Обединетото Кралство, Рејчел Галовеј. На состанокот разговараа за економските приоритети на Владата во...

На Европа ѝ се потребни милијардите на Кина, но дали ја...

Од челик до железница, Пекинг троши милијарди во државите на ЕУ, но дали очекува нешто за возврат? Гардијан Авторка: Џулиет Фергусон Крајната станица на железничката линија од...

Грчки молк за економската соработка со балканските соседи

На годинашниот Меѓународен саем во Солун немаше штандови на фирми од соседните Македонија и Албанија За Грција соседните земји на Балканот се важни пазари, вклучувајќи...

Пазари во соседството има, нема патишта до нив

Освен повремените блокади, за слабата економска соработка меѓу земјите во регионот придонесува и лошата инфраструктурна поврзаност, конкретно со Косово, Албанија и со Бугарија. Пругата...

Заев-Церар: Има потенцијал за подобра економска соработка меѓу Македонија и Словенија

Има голем потенцијал за унапредување на македонско-словенечката економска соработка, порачаа денеска на македонско-словенечкиот бизнис форум премиерите Зоран Заев и Миро Церар. Двајцата премиери нагласија дека...