Ознака: дрон

Украина со дронови ги цели руските рафинерии, Русија лансираше 14 беспилотни...

Русија синоќа лансираше 14 дронови и седум проектили во Одеса, кои нанесоа штета на земјоделски претпријатија и уништија згради, соопшти јужната команда на украинските...

Напад со дрон врз рафинерија за нафта на околу 200 километри...

Нафтена рафинерија утрово беше цел на беспилотно летало во Рјазан, на околу 200 километри југоисточно од Москва, изјави регионалниот гувернер, додавајќи дека во нападот...

Зеленски најави зајакнување на воените капацитети со дронови

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски вчера изјави дека украинските власти подготвуваат нови форми на соработка со партнерите со цел да ги зајакнат воените капацитети...

Американски воен брод во Црвеното Море собори четири дронови испратени од...

Американски разурнувач кој патролирал во Црвеното Море соборил четири борбени беспилотни летала испратени од Јемен и насочени кон тој брод, соопшти денеска американската Централна...

Ковачевски: Наскоро ќе се произведе првиот македонски дрон

Наскоро фабриката АТС АММО ќе го произведе првиот макдонски дрон, кој ќе биде согласно сите НАТО стандарди, најави премиерот Димитар Ковачевски при денешната посета...

Израел ја нападна Сирија по заканата од дрон врз Еилат

Израелската армија објави дека организација во Сирија испратила беспилотно летало кое целело на училиште во јужниот израелски град Еилат, а Израел одговорил на нападот. Армијата...

САД со беспилотни летала над Газа се обидуваат да ги лоцираат...

Пентагон потврди дека САД вршат невооружени летови со беспилотни летала над Појасот Газа за да помогнат во напорите за лоцирање на околу 240 заложници...

Иран промовираше дрон со најдолг дострел во светот

Иран денеска на годишнината од почетокот на некогашната војна со Ирак, ја покажа својата воена опрема, вклучувајќи го и „дронот со најдолг дострел во...

Дрон со експлозив пронајден на брегот на бугарско одморалиште

На брегот на бугарското летувалиште Тјуленово на Црното Море е пронајден дрон од непознато потекло, кој според непотврдени информации носел експлозив, јавија бугарските медиуми. Дронот...

Експлозии одекнувале два часа во руски напад со дронови врз Киев,...

Украинските власти соопштија дека Русија извршила напад со дронови врз Киев во текот на ноќта и дека експлозиите одекнувале два часа. Делови од соборените беспилотни...