Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25090)

Техно

Ќе се симулира иднината на градовите Со најголемиот компјутерски чип во светот, наречен „ЦС-1“, ќе биде можно да се направи симулација на иднината на градовите....

Станал милионер откако метеорит му паднал во куќата

Џошуа Хутагалунг (33) од Северна Суматра станал милионер благодарејќи на тоа што метеорит буквално му паднал во куќата. Тој работел во дворот кога метеорит...

Колку трае имунитетот од ковид-19?

Колку трае имунитетот на коронавирусот? Ова е прашање што ја интригира научната заедница со месеци, а претпоставките и ставовите постојано се менуваат. Најново истражување...

Лондон, Сиднеј, Њујорк ги откажаа новогодишните прослави

Традиционално, најпопуларните градови за новогодишната ноќ во 2021 година објавија што ги чека туристите што сакаат таму да ја дочекаат новата година. Во последните...

„Травел магазин“ организира гастропатување низ европската кујна

Еден од начините да се запознаат одредена земја и нација е да се седне во еден ресторан и да се проба некој специјалитет што...

Нова книга на Драги Аргировски, новинар и публицист

Деновиве од печат излезе 22-та публицистичка книга на познатиот новинар и публицист Драги Аргировски, со наслов „Согледувања и нови видици“, која вклучува колумни објавени...

Отворен јубилејниот 45. МОТ

Првпат се одржува хибридно издание на МОТ, Млад отворен театар. Програмата може да се следи во живо и онлајн со специјални стримови. Дванаесет претстави на...

Списанието – темелник на современата македонска литература

„Современост“ одбележува 75 години Првиот македонски државен празник во ослободена Македонија, 11 Октомври 1945 година, бил одбележан со многубројни свечености: концерти, приредби и митинзи. Кон...

Панорама / Едни слават, други работат

Белград - Против директорите на основните и средните училишта во Белград е поднесена кривична пријава затоа што ги условувале децата и наставниците да носат...

Хрватска со рестриктивен режим до Божиќ

Хрватска Во Хрватска во изминатите 24 часа беа регистрирани рекордни 3.603 новозаразени и 56 мртви од ковид-19. Бројот на активни случаи изнесува 20.691, а 45.518...