Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24799)

Ретко издание со 40 композиции од големите мајстори

Еден од поважните настани изминатата недела во областа на музичката култура беа трите промотивни концерти на кои пред јавноста беше претставено едно несекојдневно, исклучително...

Нова книга од македонскиот теолог Милан Ѓорѓевиќ

Издавачката куќа „Паблишер“ ја објави книгата „И на небо и на земја“ од македонскиот теолог и филозоф, отец Милан Ѓорѓевиќ. Ова е трета книга...

Врвниот светски издавач „Далки архив прес“ објави наши писатели

Редок настан на македонската книжевна и преведувачка сцена е неодамнешното излегување од печат на антологијата на македонскиот расказ со наслов „Современа македонска фикција“ во...

Откриена еротизираната фреска „Леда и лебед“ во Помпеја

Фреска што прикажува еротска сцена од грчкиот мит „Леда и лебед“ е откриена во древниот римски град Помпеја. Добро зачуваната фреска со ликот на...

Панорама

Приштина - Војниците на германската армија остануваат во Косово, изјави германската министерка за одбрана Анегрет Крамп-Каранбауер за време на посетата на Косово. - Заминувањето од...

Нов земјотрес на албанска територија

Нов земјотрес со епицентар во Албанија е регистриран вчераутро, соопшти сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентарот на земјотресот е на 160 километри...

Србите во исчекување за министерскиот мандат

Победниците на предвремените избори на Косово, Самоопределување и Демократски сојуз, деновиве треба да излезат со конечен список за поделба на министерските места, но останува...

Грчкиот премиер бара помош од НАТО за спорот со Турција

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис ќе побара од членките на НАТО на самитот во Лондон да ја поддржат Атина, која се соочува со турските обиди...

Бизнис инфо

Дизелот поскапе за половина денар Цената на дизелот и екстра лесното масло за домаќинство се зголеми за половина денар, а бензините останаа со иста цена,...

Домашните компании тешко фаќаат чекор со странските инвеститори

На малите и на средните компании им недостигаат соодветни сертификати, квалитет, опрема и технологија за поуспешно да се вклучат во синџирот на доставувачи на...