Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24409)

Меркел се возеше во „ауди“, а Шолц во најскапиот „мерцедес“

Новиот германски канцелар, бидејќи има право да избира, одлучил неговото службено возило да биде од ергелата на „трикраката ѕвезда“ - суперблиндираниот „с 680 гард“ Ангела...

Промоција на „Анатомија на бумбарот“ од Стефан Марковски

Романот „Анатомија на бумбарот“ на Стефан Марковски ќе биде промовиран денеска, во 19 часот, во домот на култура „Кочо Рацин“ - Скопје. Романот на...

Косовско-македонскиот „Улиште“ се доближува до „оскарот“

Косовскиот филм „Улиште“, дебито на режисерката Блерта Башоли, во кој и Македонија е копродуцент, влезе во потесниот избор од 15 филма, од кои ќе...

Армијата развива вакцина против сите видови на коронавирусот

САД Научниците од американскиот воен истражувачки институт „Волтер Рид“ во рок од неколку недели треба да објават дека развиле вакцина што е ефикасна против ковид-19...

Панорама

Подгорица - Во Црна Гора останува во сила забраната за празниците да не се одржуваа концерти и прослави на отворено, одлучија тамошното министерство за...

Уапсен управник на затворот во Ниш, пуштал криминалци од затвор за...

Србија Српската полиција, по наредба на Обвинителството за организиран криминал, ги уапси Д.П., директорот на Казнено-поправниот дом во Ниш, и уште две лица поради сомнение...

КФОР формира елитна единица за шпионирање

Косово Командата на меѓународните сили на Косово открива постоење на специјална единица на КФОР, која досега не била јавно прикажана, а чија задача е разузнавачка...

„Вудсток“: Три дена мир, љубов и музика

Бренд-концепти: Музички икони (26) Тешко е да се врати времето на „Изи рајдер“ (Голи во седло) затоа што историјата најверојатно се повторува само како фарса....

„Десонанз“ дел од маратонска берлинска журка

Македонскиот електронски фестивал „Десонанз“, кој годинава обележува 10 години од основањето, на 15 август ќе биде дел од маратонска берлинска журка, која се одржува...

Ленче Здравкин и Омер Калеши добитници на „Мајка Тереза“

Хуманитарката од Велес Ленче Здравкин и ликовниот уметник со светска кариера и со потекло од Кичевско Омер Калеши се добитници на државната награда „Мајка...