Ознака: дзс

ДЗС потпиша договор со двајцата пензионирани пилоти на „Ер трактор“, се...

Дирекцијата за заштита и спасување потпиша договор со двајцата пензионирани пилоти на „Ер трактор“ и во текот на денот се очекува тие да се...

ЦУК: Двајцата пензионирани пилоти на Ер трактори ќе се ангажираат со...

Од Центарот за управување со кризи информираат дека на денешната седница, Владата дала согласност на Дирекцијата за заштита и спасување, со договор на дело...

Сериозен недостиг на пилоти во ДЗС: Како ќе се справуваме со...

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) последните години се соочува со критичен недостиг на квалификувани пилоти, ситуација која, според надлежните во институцијата, сериозно го...

Најмногу поскапи храната

ДЗС: Македонија ја заврши 2023 година со годишна инфлација од 9,4 отсто Трошоците на живот лани во споредба со 2022 година биле зголемени за 9,4...

Полетуваат три Ер Трактори на ДЗС и еден хеликоптер на МВР,...

Преку единствениот повикувачки број за итни повици 112, неколку пати од повеќе граѓани добиена е пријава за пожар на трева, грмушки и нискостеблеста деградирана...

Авион на ДЗС интервенира на пожарот кај Неготино

Авион на ДЗС интервенира на пожарот кај Неготино, соопштија од ЦУК. - Авионот „Ер трактор" на ДЗС полетал и ја погодил со вода токму локацијата...

Намален бројот на склучени бракови, но и на разводи

Минатата година во земјава биле склучени вкупно 12.882 склучени бракa, што е за 2,4 отсто помалку од претходната година, соопшти Државниот завод за статистика. Најмногу...

Според ДЗС во 2022 дипломирале 3,5 отсто помалку студенти во споредба...

На високите стручни школи и на факултетите минатата 2022 година дипломирале 7483 студенти на додипломски студии, што е намалување за 3,5 проценти во споредба...

Намален бројот на ученици во основните и во средните училишта

На крајот на учебната 2021/2022 година, бројот на учениците во редовните основни училишта изнесувал 184.910, што претставува намалување за 0,6 % во однос на...

Ердоган со медал им се заблагодари на македонските спасувачи за пожртвуваноста...

Заменик-директорот на Дирекцијата за заштита и спасување, Зулфиќар Зејнулаи, во име на Македонија денеска го прими Врховниот државен медал за пожртвуваност од претседателот на...