Ознака: датум

Роман – датум во литературата

Кон „Времето пред приказната“ на Митко Маџунков (Издавачки центар „Три“, Скопје, 2022) Рецензија Претставува редок, исклучителен настан, вистински датум појавувањето на едно дело во која и...

Датуми за паметење во мај

Македонскиот народ и држава имаат богата вековна традиција и голем број крупни настани, кои се трајно врежани во колективната национална меморија на македонскиот народ...

Годинашната „Мет гала“ на традиционалниот датум

По откажувањата и неочекуваните промени во сценариото поради здравствената состојба предизвикана од пандемијата на ковид-19, „Мет гала“, еден од најочекуваните настани во годината, кој...

Реџепи: Имам информации дека сме многу блиску до преговори со ЕУ

Пратеникот Кастриот Реџепи е убеден дека Македонија до крајот на јануари ќе ја стартува европската приказна, објавува телевизијата „Сител“. Пратеникот кој прво стави потпис, а...

Реални или јалови обиди за конечно добивање датум

Секое дополнително одложување се заканува да го зголеми евроскептицизмот кај македонските граѓани, кои за почеток на пристапните преговори мораа да прифатат и промена на...

Темни облаци над светлиот датум

Единаесетти октомври 2020 година В недела, Македонија го одбележува светлиот датум - 11 Октомври, Денот на востанието на македонскиот народ. На тој ден пред 79 години...

Постигнат е договор, избори на 15 јули

Договорен е датумот за одржување на предвремените парламентарните избори. - 15 јули е конечен, последен и единствен датум за избори на кој ќе учествува и...

Путин го одложи референдумот за измени на Уставот

Рускиот претседател, Владимир Путин, го одобри предлогот на изборната комисија во Русија за одложување на референдумот за уставни измени за 1 јули, јавија државните...

Путин го одреди датумот на одржување на парадата по повод Денот...

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе одлука на 24 јуни да се одржи воена парада, која традиционално се одржува во Москва на 9 мај за...

Секој со свој датум за избори

Вчерашната, втора лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски, на тема датум за предвремени парламентарни избори, по речиси четиричасовно заседавање не донесе заемно усогласен став...