Ознака: грешка

Техничката влада – техничка грешка

„Инвентивноста“ на министрите од т.н. техничка, преодна влада остави впечаток дека оваа влада всушност цело време од својот мандат ја саботира државата, правејќи штети...

Не греши народот – тие се грешка на политиката

Колку патетично и очајно звучат зборовите на еден поранешен лидер употребени во контекст на политичкиот бродолом што им се случи на социјалдемократите во првиот...

Системска грешка за која нема волја да биде исправена

Кај нас одговорност не се презема по никаква основа, ниту од политичка, ниту од морална, уште помалку од етичка причина. Кога има сестрано отсуство...

Дури 300 тони отпад собрани за два дена во Скопје

Во текот на изминатите два дена, ЈП „Комунална хигиена“-Скопје реализираше акција за отстранување диви депонии во чиишто рамки се подигнати и транспортирани приближно 300  кубни метри...

Обвивката со меурчиња е создадена по грешка

Поради можноста за оштетување при транспорт, чувствителните предмети се обвиткуваат во заштитна обвивка со меурчиња, но тоа не била нејзината првична намена. Излегува дека...

Грешка го врати „Титаник 2“ од Апелација во Кривичен и го...

Пресудата за „Титаник 2“, која 43 дена патуваше од Кривичниот суд до Апелација, сега се враќа назад во првостепениот суд. Причината е тоа што...

Враќањето на ветото би било огромна грешка, смета бугарскиот европратеник Ќучук

Враќањето на ветото за Скопје би било огромна грешка и ќе ги влоши булатералните односи, смета бугарскиот европратеник и известувач за Македонија во Европскиот...

Француската грешка ја влоши кризата

Ексклузивно за „Нова Македонија“, Кјел Магнусон, вонреден професор по социологија на Универзитет во Упсала, Шведска, прави стручна анализа на односот на Европа и Бугарија...

Банка по грешка уплатила 155 милиони евра на илјадници сметки

Десетици илјади луѓе на божиќното утро беа пречекани од неочекуван добродетел – банката Сантандер, која по грешка уплатила 155 милиони евра на 75.000 сметки,...

Ловџија по грешка застрелал и убил човек во Горна Матка

Шеесет и четиригодишен ловџија синоќа по грешка застрелал и убил човек додека бил на лов во с. Горна Матка. Тој го пријавил делото во Полициската...