Ознака: валута

БРИКС сака валута поддржана од злато

Новата развојна банка на БРИКС потврди дека нема итни планови за создавање нова валутна алтернатива за БРИКС. Но, исто така, потврди и дека БРИКС...

Дополнителен импулс за лидерите на земјите на БРИКС да создадат нова...

Некои гледаат мрачна иднина за доларот, други се помалку загрижени, а трети дури воопшто не се вознемируваат поради најавите за лансирањето на новата валута...

Кинескиот јуан – нов избор за блокот држави од Регионалното сеопфатно...

Десетте членки на АСЕАН, плус Кина, Јужна Кореја, Нов Зеланд, Австралија и Јапонија, се согласни да биде проширена употреба на јуанот во прекуграничната трговија Извештајот...

Денарот остана стабилен и покрај кризите и премрежињата

„Денарот го славиме!“ - се одбележува 31 година монетарна самостојност Со кампања под мотото „Денарот го славиме!“, Народна банка одбележува 31 година од монетарната самостојност,...

Доларот зајакна, цените на нафтата паднаа

На повеќето азиски берзи денеска цените на акциите пораснаа трет ден по ред, бидејќи се намалија стравувањата од банкарска криза и откако вчера берзанските...

Опадна вредноста на доларот, како и цените на нафтата

На валутните пазари опадна вредноста на доларот во однос на кошничката на валути, по минатонеделниот раст од 0,6 отсто. Индексот на доларот, кој ја...

Еврото зајакнува по турбулентната година, но допрва го очекуваат предизвици

Што стои зад зајакнувањето на еврото во однос на доларот? Извор: Дојче веле Еврото претрпе удар во 2022, паѓајќи во однос на американскиот долар како последица...

Кој решил да штеди во долари преземал индивидуален девизен ризик, државата...

По повод падот на американската валута Доларот е на најниско ниво во изминатите седум месеци (еден долар моментно чини 0,92 евра), а финансиските експерти предвидуваат...

Еврото и фунтата се заробени во „маѓепсан круг“

Еврото во текот на ноќта падна на ново 20-годишно најниско ниво во однос на доларот, а британската фунта на историски рекордно ниско ниво, јавија...

Зошто доларот е толку силен?

Волстрит џурнал Периодите на зајакнување или слабеење на доларот очигледно не се совпаднаа со економските циклуси. Нешто друго се случув Доларот има наплив на надмоќ во...