Ознака: бомбардирање

Случајот „Рачак“, иницијална каписла за бомбардирање

Пред 25 години се случи најконтроверзната безбедносна акција на Балканот што влезе во воените учебници на безбедносните служби Деновиве се навршуваат 25 години од една...

ВИДЕО: Појасот Газа под силно бомбардирање, експлозии на секоја минута

Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека за три часа извршиле 130 воздушни напади врз цели на Хамас во Појасот Газа. - Во текот на изминатите...

Турција ги бомбардира курдските бунтовници во Ирак поради бомбашкиот напад во...

Турското Министерство за одбрана синоќа соопшти дека ги бомбардирале курдските бунтовници во северен Ирак поради бомбашкиот напад во Анкара, во кој беа ранети двајца...

Западот нѐ бомбардираше за да ни го украде Косово, а не...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ синоќа изјави дека западните земји ја бомбардирале Југославија за Косово да биде независно, а не поради политиката на тогашниот...

Церемонии, протести и сочувство – 24 години од НАТО-бомбардирањето на СР...

Пред 24 години на денешен ден започнаа воздушните напади на НАТО врз тогашна Сојузна Република Југославија (Србија и Црна Гора). За време на 78-те...

Руските сили го ракетира пристаништето во Одеса

Украина го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека ги „плукна в лице“ Обединетите нации и Турција со гранатирањето на Одеса и најави дека Москва...

Украинска армија: „Масовно“ бомбардирање од Белорусија врз пограничен регион

Северниот пограничен регион на Украина Чернигов беше под „масовно бомбардирање“ од територијата на рускиот сојузник Белорусија, се вели во соопштението на украинската армија . -...

Бомбардирани две складишта за нафта во Украина

Руските сили вечерва бомбардирале две складишта за нафта во Житомир и Черњахов, соопшти украинската Државна служба за итни случаи (ДСНС). Засега нема информации за загинати...

Зеленски: Да запре руското бомбардирање на цивили и да се седне...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Русија мора да престане да ги бомбардира украинските градови пред да започнат преговорите за целосен прекин на...

Вучиќ: Не треба да очекуваме правда за НАТО-бомбардирањето

Во српското Собрание во тек е 5-та специјална седница, на која претседателот Александар Вучиќ ќе ги информира пратениците за текот на преговорите меѓу Белград...