Ознака: Блискиот исток

Опасност од отворање на „пандорината кутија“ на Блискиот Исток

Претставници на кинеската влада предупредуваат дека светот не треба да отвора „пандорина кутија“ во Блискиот Исток, осудувајќи го притисокот што САД го вршат на...

Опасната игра на Трамп може да предизвика нова војна на Блискиот...

САД играат „многу опасна игра“ во обидите да го вовлечат Иран во непотребна војна, изјави Хамид Баеидинеџад, амбасадорот на Иран во Велика Британија, јавува...

Трамп негира дека подготвува 120 илјади војници за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп го отфрли како лажна вест извештајот на „Њујорк тајмс“ дека Белата куќа размислува за распоредување на 120 илјади војници на...

Иран: САД им помагаат на диктатори и екстремисти на Блискиот Исток

САД поддржуваат „диктатори, касапи и екстремисти“ на Блискиот Исток, напиша денеска иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф на Твитер, како одговор на...

Помпео: САД ќе организираат глобален самит за Блискиот Исток

САД во текот на следниот месец ќе организираат глобален самит фокусиран на Блискиот Исток, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео во интервју за...

Социјалните медиуми – темпирана бомба на Блискиот Исток

Социјалните медиуми играат сѐ поважна улога во политиката на Блискиот Исток, почнувајќи од Арапската пролет во 2011 година. Државите како Иран и Саудиска Арабија...

Трамп вети мировен план за Блискиот Исток 

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска претстави мировен план за Блискиот исток за следните „два, три или четири месеци“. Во изјавата на маргините на годишното...

Ситуацијата на Блискиот исток е експлозивна

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дријан ситуацијата на Блискиот Исток денеска ја оцени како „експлозивна“ и ги критикуваше САД поради едностраните чекори...