Ознака: Блискиот исток

Tрамп ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Белата куќа утре напладне ќе го објави долгоочекуваниот мировен план за Блискиот Исток, пренесува „Ројтерс“. Трамп ова го изјави...

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството...

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за сослушување за наредбата на...

НАТО го прифати барањето на Трамп за поголема вклученост на Блискиот...

НАТО се согласи со барањето на американскиот претседател Доналд Трамп да се вклучат многу повеќе на Блискиот Исток, кое беше истакнато при второто обраќање...

НАТО свика состанок поради тензиите на Блискиот исток

Денеска во седиштето на НАТО во Брисел ќе се состанат амбасадорите на Алијнсата, поради зголемените тензии на Блискиот исток. Напнатоста порасна откако американските сили...

Наскоро можен нов бран американски трупи на Блискиот Исток

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот исток за да се спротистави на Иран во регионот....

Економскиот развој е клучен за мир на Блискиот Исток?

Сега откако администрацијата на Трамп понуди план за економски развој и реформи на палестинските територии, на сите им се јасни опортунитетните трошоци од одржувањето...

Проектил утрово падна во близина на кипарската престолнина Никозија

Залутана ракета се сруши утрово во близина на престолнинаната на Кипар, Никозија, соопштија турските претставници на островот, пренесува „Ројтерс“. Експлозијата се случи околу 1 часот...

Русија: Американскиот економски план за Блискиот Исток е контрапродуктивен

Руското министерство за надворешни работи соопшти дека американскиот економски план за Блиски Исток во висина од 50 милијарди долари е контрапродуктивен. Со економскиот план се...

Соборувањето на американскиот дрон ги зголеми цените на нафтата

Поради страв дека САД ќе го нападнат Иран, цената на нафтата достигна 65 долари по барел за време на критичната ситуација на Блискиот Исток...

Исламска држава може да се сврти кон Индија по поразите на...

По претрпените порази на Блискиот Исток, терористичката Исламска држава (ИД) сега може да се сврти кон Индија, организирајќи подземни ќелии во различни држави од...