Ознака: Блискиот исток

Кина со сеопфатна мировна иницијатива за Блискиот Исток

Претставниците на земјите членки на Организацијата на исламски држави (ОИС) и на Арапската лига во почетокот на неделава пристигнаа во дводневна официјална посета на...

Две држави како решение за конфликтот на Блискиот Исток

Од колумната на кралот на Јордан, Абдула Втори бин ал Хусеин, за „Вашингтон пост“: Повеќе од еден месец, војната во Газа го дели светот, со...

Војната на Блискиот Исток би ја поскапела нафтата до 160 долари

Ескалацијата на последниот конфликт на Блискиот Исток во најлошото сценарио може да ја зголеми цената на нафтата на 157 долари за барел, се наведува...

Конфликтите на Блискиот Исток влијаат на цената на нафтата и гасот

Ескалацијата на конфликтите на Блискиот Исток ја поттикна загриженоста дека може да се нарушат испораките на нафта од тој регион. На светските берзи цената...

Безбедносната состојба во земјава се следи, до крајот на месецот ќе...

До крајот на месецов, според најавите на претседателот на државата, треба да биде свикан Советот за безбедност на кој ќе се разгледа безбедносната состојба...

Во Европа цената на гасот во нагорна линија

По избувнувањето на воениот конфликт на Блискиот Исток Цената на природниот гас во Европа се зголеми во текот на изминатата недела, поради неизвесноста на пазарот...

Иницијатива за формирање поморска алијанса во Персискиот Залив

Блискиот Исток чекори кон промена во геополитичкиот пејзаж За значаен настан на Блискиот Исток, според аналитичарите, се третира проширувањето на т.н. Поморски сојуз меѓу Иран,...

Стариот Континент „бастион за каптагон“ од Блискиот Исток

ЕВРОПА Ѝ ПОМАГА НА СИРИЈА ДА СЕ РАЗВИЕ ПОГОЛЕМ НАРКОКАРТЕЛ ОД МЕКСИКАНСКИТЕ? Според пресметките на криминалистичките експерти, дрогата каптагон, која е помалку позната стимулативна дрога,...

Иран и Саудиска Арабија ги обновуваат дипломатските односи со посредство на...

Иран и Саудиска Арабија постигнаа договор, во кинескиот главен град Пекинг, за обнова на односите, седум години откако ги прекинаа врските поради неколку спорни...

Зошто Обединетите Арапски Емирати станаа рај за руските богаташи

Топлата клима, политичката стабилност и малата финансиска транспарентност се доволни за да се инвестира во бизнис или имот, а за возврат да се добие...