Ознака: Блискиот исток

Иницијатива за формирање поморска алијанса во Персискиот Залив

Блискиот Исток чекори кон промена во геополитичкиот пејзаж За значаен настан на Блискиот Исток, според аналитичарите, се третира проширувањето на т.н. Поморски сојуз меѓу Иран,...

Стариот Континент „бастион за каптагон“ од Блискиот Исток

ЕВРОПА Ѝ ПОМАГА НА СИРИЈА ДА СЕ РАЗВИЕ ПОГОЛЕМ НАРКОКАРТЕЛ ОД МЕКСИКАНСКИТЕ? Според пресметките на криминалистичките експерти, дрогата каптагон, која е помалку позната стимулативна дрога,...

Иран и Саудиска Арабија ги обновуваат дипломатските односи со посредство на...

Иран и Саудиска Арабија постигнаа договор, во кинескиот главен град Пекинг, за обнова на односите, седум години откако ги прекинаа врските поради неколку спорни...

Зошто Обединетите Арапски Емирати станаа рај за руските богаташи

Топлата клима, политичката стабилност и малата финансиска транспарентност се доволни за да се инвестира во бизнис или имот, а за возврат да се добие...

Европа ја прекршува забраната за продажба на оружје на Блискиот Исток

Воена опрема и оружје произведено во земјите од ЕУ завршиле во рацете на милитанти на повеќе конфликти лоцирани на Блискиот Исток и во Африка....

Македонија влета среде конфликтот на Блискиот Исток

Со многу нерешени проблеми дома, од опструкции и блокади на патот кон ЕУ до системски повеќедецениски недоследности во функционирањето на државата, нашите политички лидери...

Нафтениот колапс ќе предизвика крај на една ера на Блискиот Исток

Петтиот најголем купувач на воена опрема во светот, Саудиска Арабија, може да биде принуден да го намали трошењето на оружје поради падот на цените...

ЕУ го отфрли мировниот план на Трамп за Блискиот Исток

Европската Унија го отфрли мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Блискиот Исток и изрази загриженост во врска со намерата на Израел да...

Мировниот план на Трамп го подели светот

Европската Унија соопшти дека останува определена за „договореното и одржливо решение за две држави на Блискиот Исток“, веднаш откако американскиот претседател Доналд Трамп го...

Трамп денес ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како многу едноставен и корисен. За...