Ознака: благој бочварски

Бочварски: Законот за дивоградби заглавен во собраниска процедура

Законот за дивоградби е во собраниска процедура. Ако Парламентот е подготвен за дебата, тука сме да ги отвориме сите прашања, рече денеска министерот за...

Сабев: Ако екологистите дозволат, граничниот премин Клепало ќе биде во функција...

Патот до граничниот премин Клепало е долг само 13 километри. Ако ги добиеме поскоро еколошките дозволи, ќе биде завршен до крајот на годинава, рече...

Бочварски: Пругата кон Бугарија ќе биде завршена во 2027

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, вечерва информираше дека железничкото поврзување со соседна Бугарија, најрано може да се очекува во 2027 година, откако...

Средба Бочварски-Граф: Имаме одлични услови за инвестирање

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, денеска оствари работна средба со заменик-амбасадорот и раководител на одделот за економија на германската амбасада, Ото Граф. На...

Бочварски побара да не се избрзува со запирање на проектот за...

Верувам дека Градот Скопје и новата локална власт ќе ја променат одлуката за запирање на проектот за брз автобуски превоз (БРТ) после сознанијата кои...

Бочварски: Почна дупчењето на тунелот на експресниот пат Градско – Прилеп

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, директорот на ЈП за државни патишта, Ејуп Рустеми, и заменик-директорот на претпријатието, Благојче Трпевски, денеска извршија увид...

Бочварски: Привршуваме со изградбата на социјалната зграда во Гевгелија

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, денеска оствари работна посета на општина Гевгелија, каде што изврши увид во реализација на инфраструктурни проекти што...

Становите на поранешна ЈНА ќе можат да се откупуваат

Со донесувањето на Законот за продажба на станови од поранешниот фонд на ЈНА и оформувањето на Комисијата во Министерството за транспорт и врски, исполнети...

Економски развој и добрососедски односи се иднината на земјите од Западен...

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, денеска на граничниот премин „Табановце“ ја прими делегацијата од Република Србија, предводена од министерот за инфраструктура, градежништво...

Бочварски: Владата со 70 милиони евра ги реконструира локалните улици во...

Со 70 милиони евра директна помош за општините го реализираме најкрупниот и најзначајниот проект за реконструкција на локалните патишта и улици во сите општини...