Ознака: Африм Гаши

Ако на ДУИ им е важно Албанец да биде премиер или...

Арбен Таравари е еден од подобрите кандидати во претседателска трка и можно е да оди во втор круг на изборите. Го кандидиравме поради квалитетот...

Предвремените избори нема да бидат главна агенда за Алтернатива

Партијата Алтернатива денеска во Тетово одржа седница на централното претседателство и трибина со членовите, симпатизерите и граѓаните. Според претседателот на партијата Африм Гаши, сега...

Алтернатива ги отвора вратите за соработка, порача Гаши

Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, вечерва од Куманово порача дека неговата партија ги отвора сите врати за соработка. - Ние сме партија која ги отвора...

Гаши ја потврди средбата со Заев

Претседателот на Алтернатива, Африм Гаши со објава на фејсбук ја потврди информацијата за неговата средба со поранешниот премиер и експретседател на СДСМ Зоран Заев. Во...

Гаши: Ќе разговараме дали ќе останеме во Владата по преговорите меѓу...

Откако ќе завршат преговорите помеѓу СДСМ и Алијанса за Албанците ќе разговараме за останување или напуштање на владината коалиција. Ние сме за компромис и...

Гаши побарал поддршка од Агелер за иницијативата за поднесување уставен амандман

Претседателот на Алтернатива Африм Гаши денеска имал средба со амбасадорката на САД Анџела Агелер на која ѝ ја претставил иницијативата за поднесување уставен амандман...

Гаши доби нов четиригодишен мандат на чело на Алтернатива

Актуелниот претседател на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, на денешниот конгрес доби нов четиригодишен мандат. Гаши му се заблагодари на партиското членство, коментирајќи дека...

Заев и Гаши: Не ни се потребни предвремени или вонредни избори

Зоран Заев на денешното потпишување на договорот со Африм Гаши, за Алтернатива да влезе во Владата и да биде дел од парламентарното мнозинство, рече...

Обновено: Алтернатива ќе води три министерства, ќе има три заменици-министри и...

Министер за здравство, министер за информатичко општество и администрација и министер за дијаспората, добива Алтернатива со влегување во Владата, соопшти премиерот во оставка, Зоран...

Алијансата смета дека евентуален влез на Гаши во Владата е разочарување...

Опозициската политичка партија предводена од Зијадин Села, Алијанса за Албанците, смета дека дека доколку нивниот коалициски партнер – Алтернатива одлучи да влезе во Владата,...