Ознака: „АстраЗенека“

Oткриен нов сој на коронавирусот отпорен на вакцините на „Фајзер“ и...

Новиот сој на коронавирус А.30, откриен во Ангола и Шведска, е високоотпорен на антителата од вакцините на „Фајзер“ и „Астра зенека“, покажа ново научно...

Кај Австријците најчести несакани последици предизвикала вакцинината на „Астразенека“

Во Австрија најчести несакани ефекти предизвикала вакцината против ковид-19 на „Астразенека“, а најмалку нус појави биле забележани по вакцината на „Бионтек/ Фајзер“, покажал Извештајот...

Барби лансираше кукла со ликот на научничката што ја направи „Астра...

Компанијата „Мател“, произведувач на куклата Барби, дизајнираше нов модел по примерот на Сара Гилберт, научничката што на „Оксфорд“ ја направи вакцината против коронавирусот. Гилберт вели...

Грција ѝ донираше на Албанија 100.000 дози вакцина „Астразенека“

Во Институтот за јавно здравје во Тирана попладнево пристигнаа 100.000 дози вакцини „Астразенека“, донација од Република Грција, соопшти министерката за здравство и социјална заштита,...

Филипче ја прими грчката донација од 20.000 вакцини од „Астразенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска пристигнала донацијата од 20.000 дози вакцини „Астразенека“ од Грција. - Денеска од нашите пријатели...

ЕМА: „Астра зенека“ да не се дава на лица постари од...

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астра зенека“  за лица над 60 години, поради стравувања од ретка појава...

Хрватска ѝ донира 10.000 вакцини од „Астра зенека“ на Црна Гора

Црногорските здравствени власти добија донација од 10.000 дози од вакцината на „Астра зенека“ од Хрватска. Амбасадорот Томислав Павковиќ рече дека тоа е израз на солидарност...

Норвешка ја повлече вакцината на „Астразенека“ од употреба

Норвешка ја повлече вакцината на „Астразенека“ од својата програма за вакцинирање против ковид-19, објави премиерката Ерна Солберг. Таа рече дека одлуката е заснована на препораки...

В петок пристигаат 38.400 вакцини на „Астразенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче на својата фејсбук-страница ја сподели веста дека на 14 мај во Македонија ќе стигне втората пратка вакцини преку „ковакс“...

Помладите Британци ќе можат да примат друга вакцина наместо на „Астразенека“

Повеќето возрасни лица на возраст под 40 години во Велика Британија ќе можат да примат друга вакцина доколку ја примат првата доза на „Астразенека“,...