Во Првата македонска фудбалска лига попладнево се одиграа натпреварите од 18.коло по кое актуелниот шампион и лидер на табелата Шкендија ја зголеми предноста пред Вардар на пет бода.

Тетовци во градското дерби ја совладаа Ренова, додека Вардар одигра само реми со Академија Пандев.

Постигнати резултати:

Академија Пандев – Вардар 0:0 
Победа – Македонија ЃП 0:2 
Работнички – Шкупи 0:2 
Ренова –Шкендија 0:3 
Силекс – Беласица 1:0.

Табела: Шкендија 40 бода, Вардар 35, Академија Пандев 30, Работнички 26, Шкупи 23, Македонија ЃП 21, Ренова 21, Силекс 18, Победа 17, Беласица 17.