Грција протерува руски дипломати

Грчката влада одлучи да протера двајца  руски дипломати и да им забрани влез во Грција на други двајца, поради мешање во внатрешните работи на...

Сите 12 деца и тренерот се спасени од пештерата во Тајланд

Сите 12 деца и тренерот се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Сите досега...

Продолжува спасувачката операција во пештерата во Тајланд

Обновена е операцијата за спасување на последните четири деца и тренерот блокирани во тајландска пештера од 23 јуни. Во првите два дена од операцијата, беа...

Џонсон: Сонот за Брегзит умира

Британскиот министер за надворешни работи во оставка Борис Џонсон оцени дека сонот за Брегзит умира и оти Велика Британија ќе се претвори во „колонија...

Почина Британката затруена со нервен отров новичок кај Солсбери

Дон Старџис (44), жената за која британските власти велат дека се затру од нервниот отров новичок, вчера починала во болница. Лекарите наведоа дека и нејзиниот...

Спасени четири од 12-те деца заглавени во пештерата во Тајланд

Спасувачките екипи досега извлекоа четири од 12-те деца, кои заедно со нивниот тренер две недели се заглавени во една пештера во Тајланд, соопшти попладнево...

Спасувачите се подготвуваат за одлука, соочени со два клучни фактори

Властите веруваат дека постои можност да ги спасат 12-те деца и нивниот тренер од пештерата Там Луанг во Тајланд, во следните три-четири дена, со...

САД и Северна Кореја ќе формираат работни групи за денуклеаризација

САД и Северна Кореја постигнаа договор за формирање на работни групи за технички прашање, вклучително и за мерките што ќе треба да ги преземе...

Модерната и застарената технологија здружени во досетливото спасување во Тајланд

Модерната, но и застарената технологија, помогнаа во пронаоѓањето на децата и нивниот фудбалски тренер во пештерата Там Луанг во Тајланд, а технолошките направи би...

Спасувач се задушил, носејќи кислород во пештерата Там Луанг

Поранешниот нуркач на тајландската морнарица Саман Кунан (38) загина во акцијата за спасување во Тајланд, објави Би-би-си. Тој загубил свест при излегувањето од пештерата Там...