Терористичките напади ја потпалија меѓурелигиската нетрпеливост во Шри Ланка

Поради минатомесечните терористички напади во Шри Ланка, земјата се уште не може да ги смири меѓурелигиските тензии во повеќето градови, објавува Си-ен-ен. Во еден...

Асиа Биби успеала да го напушти Пакистан?

Христијанката од Пакистан, Асиа Биби, која помина осум години во затвор и беше осудена на смртна казна под обвинение дека го навредила муслиманскиот пророк...

Иран им упати „нуклеарен ултиматум“ на светските сили

Иранскиот претседател Хасан Рохани одреди рок од 60 дена за нови одредби од нуклеарниот договор од 2015 година, откако САД одлучија да се повлечат...

Британците ќе учествуваат на изборите за Европскиот парламент

Велика Британија ќе мора да учествува на изборите за Европскиот парламент на 23 мај, бидејќи нема доволно време британскиот парламент дотогаш да го ратификува...

ЕУ мора да забрза или да забави

Брисел мора да бара понатамошна политичка интеграција, или да го намали економското обединување што се заканува да ја прегази Нешнл интерест Општо е познато дека постои...

Ципрас со нови ветувања ќе направи краен обид за политички спас

Грчкиот премиер Алексис Ципрас планира да објави воведување на нови финансиски бенефиции, како краен обид да го премости растечкиот јаз во поддршката, во однос...

Примирјето постигнато во тензични услови ја сопре ракетната размена во Газа

Израел и Газа постигнаа согласност за прекин на ракетните напади во услови на напнатост, пренесуваат светските медиуми.  Палестински функционери велат дека е постигнат договор за...

САД го испратија носачот на авиони „Абрахам Линколн“ како предупредување до Иран

САД испратија носач на авиони на Средниот Исток за да испратат предупредување до Иран, пренесува Би-би-си. Џон Болтон, американскиот советник за национална безбедност, изјавил дека...

Удар на гром ја предизвикал авионската несреќа во Москва?

Удар на гром во авионот се наведува како можна причина за авионската несреќа која вчера се случи на московскиот аеродром „Шереметјево“, објавува руската агенција...

Русија ги брои жртвите од трагичната несреќа на „Шереметјево“

Најмалку 13 лица загинаа, а шест се повредени за време на принудното слетување на патничкиот авион кој се запали на московскиот аеродром „Шереметјево“. Според најновите...